Alena's Alan Rickman Page - BIOGRAFIE

    
VE ZKRATCE

VĚK: 69 let
VÝŠKA:  6'1" (185 cm)
VÁHA:  182 liber (82,5 kg)
STAV:  ženatý, bezdětný
BYDLIŠTĚ: Londýn, Velká Británie

AUTOGRAM SPECIÁL

BLÍZKÁ SETKÁNÍ

Novinky - Archiv - Diář AR - Interview - TV, kino, tisk - Biografie - Tvorba - Fotogalerie - Fan Centrum - Odkazy - FAQ
 
 
ASTROLOGIE LÁSKY:
Chi an Kuei - !snapinka!
GRAFOLOGIE:
Co mi řekla písmenka - Yavanna
NUMEROLOGIE:
Numerologie (21. únor) - Světlana / Numerologie data narození - Bieluška
ČTENÍ Z OBLIČEJE:
Siang-mien - Čtenářka AR stránek
ASTROPSYCHOLOGIE:
Astropsychologie - Alis

Podrobné horoskopy (Alanovi na míru) vč. numerologického rozboru - Eowyn

  


  Nepoužívejte tento
  obrázek bez mého
     svolení. Děkuji!

 

 

 

 

"Beru svou práci vážně. A to můžete pouze tehdy, když se sami moc vážně neberete." Alan Rickman

Alan Sidney Patrick Rickman pochází z velšsko-irské rodiny. Narodil se, jako druhý nejstarší ze čtyř dětí, 21. února, 1946 v Hammersmithu, Londýn. Jeho rodiče patřili k dělnické třídě s politickou příslušností k labouristům. Když bylo Alanovi osm let, jeho otec zemřel na rakovinu a matka se společně se svými dětmi přestěhovala na předměstské sídliště, kde  začala pracovat. Alan nové prostředí neměl příliš v lásce a vysvobozením pro něho bylo získání stipendia na Latymerově střední škole v západním Londýně. Již v této době vystupoval v několika školních inscenacích a získal si pozornost svých učitelů, jako talentovaný herec. 

Už jako malý kluk rád kreslil a jeho snem bylo stát se uměleckým grafikem. Proto vystudoval design na Royal Academy of Art a tři roky pracoval jako grafik v Soho. V této době se také seznámil s Rimou Hortonovou, první a jedinou ženou svého života, s níž od roku 1977 naprosto harmonicky žije v Notting Hillu, aniž by se sní kdy oženil. Paní Hortonová je radní londýnských části Kensington a Chelsea za labouristy, a učí ekonomiku na School of Economics. 

Takto vypadá RADA dnes      © Světlana

Alan v souvislosti s ní řekl: "Ona s tím vším nemá nic společného. Nelíbí se mi, když se zmiňuje její jméno. Ztěžuje jí to život." Dále pak: "Myslím si, že každému vztahu by mělo být dovoleno, aby měl svá vlastní pravidla. Ona je tolerantní. Ona je neuvěřitelně tolerantní. Je zřejmým kandidátem na svatořečení." Alan, kromě toho, že je svobodný, musí čelit otázkám na to, proč nemá děti. Na jednu takovou otázku odpověděl: "Měli byste brát v úvahu, že já nejsem jediný kdo je v tom zainteresovaný. Je tu i jiný člověk. Rodinu bych měl rád. Někdy si představuji, mít tři děti, ve věku dvanáct, deset a osm let, kterým bychom byli skvělí rodiče."
 
V šestadvaceti letech se Alan přeci jen rozhodl pro hraní, a tak po získání stipendia, zahájil studium na Royal Academy of Dramatic Art - RADA (Královská akademie dramatických umění). Školu navštěvoval v letech 1972 až 1974 a získal hned několik cen. Následující roky strávil v několika divadlech repertoárových (např. soubor Birmingham Repertory Theathre Company) i experimentálních, pracoval v rozhlase i v televizi. Po krátkém působení v londýnském divadle National Theathre se stal členem Royal Shakespeare Company (1985-87), v jejíž inscenaci hry Christophera Hamptona podle Laclosova románu v dopisech Nebezpečné známosti zaujal rolí záletného vikomta Valmonta. Ve stejné roli se objevil i na Broadwayi, kde byl za svůj výkon nominován na cenu Tony 1987.

K jeho první velké roli v televizi a jak jinak, než k roli "zloducha", ho přivedl právě již zmiňovaný "padouch" de Valmont z divadelního představení Nebezpečné známosti. Tam si ho všiml producent akčních filmů Joel Silver, který mu nabídl roli v připravovaném filmu Die Hard (Smrtonostná past). Byl to opravdový úspěch. Divákům se "jeho" Hans Gruber líbil a hlavnímu hrdinovi, kterého hrál Bruce Willis, se lehce vyrovnal. 

Mohlo by se zdát, že po tomto filmu přišly nabídky stejně významných rolí, ne-li těch  hlavních. Tak se ovšem nestalo. Alan se vrátil zpět domů, aby mohl opět hrát v divadle, které nazývá svou "první láskou" a prostředí jako "magické". Naštěstí, si i přesto na nějaký ten film čas udělal, a tak se zrodili další "přitažliví hrdinové" jako šerif z Nottinghamu, který jistě diváky více oslovil, než samotný Robin Hood v podání takové hvězdy, jako je Kevin Costner; Eamon de Valera, Alexander Dane, plukovník Brandon, anděl Metatron a v neposlední řadě i Severus Snape.

I přesto, že se Alan Rickman v roce 1995 umístil na 34. místě v anketě o 100 nejpřitažlivějších hvězd ve filmové historii magazínu Empire a v říjnu 1997 byl na 59. místě v anketě stejného magazínu o 100 nejlepších filmových hvězd všech dob, měl zatím jen jedinou příležitost zahrát si opravdu hlavní filmovou roli (Pozn.: budu-li brát Rasputina jako jednu z hlavních postav vedle cara, jeho manželky a syna Alexeje)

Byla to role Franze Antona Mesmera, nazývaného také otec hypnotizmu, ve filmu Mesmer (1994). Pro Rickmana tento snímek hodně znamenal. S úmyslem udělat ho co nejlepší, provedl společně s režisérem Rogerem Spottiswoodem několik změn ve scénáři. To se ale hlavním investorům nelíbilo natolik, že odmítli projekt financovat. Vše odůvodnili tím, že s vyzněním celého díla a především hlavní postavy nesouhlasí. Dokonce řekli, že Alan Rickman není pro roli Mesmera dosti přitažlivý. Spor skončil u soudu, a přesto, že se nakonec peníze sehnaly a film se natočil, do kin se nedostal a skončil jen na videokazetách. Po této nepříjemné záležitosti byl Alan velmi zklamán a dlouho se s tím nemohl vyrovnat.

V roce 1997 se Alan představil i jako filmový režisér. Za svůj režisérský debut, citově laděný snímek Zimní host, ve kterém si hlavní roli zahrála Emma Thompsonová se svou skutečnou matkou Phyllidou Lawovou, získal hned několik cen a nominací.

Alan se objevil i ve dvou hudebních projektech. Zahrál si ve videoklipu k písni "In Demand" skupiny Texas, a ve skladbě "The Bell" z alba "Tubular Bells II", populárního Mikea Oldfielda, ho uslyšíme coby konferenciéra představujícího jednotlivé hudební nástroje.

Na "prknech, která znamenají svět" se naposledy objevil v komediálním představení Private Lives, které bylo k vidění v Londýně a následně i v New Yorku. Alan si za roli v této hře "vysloužil" nominaci na Tony Award v kategorii Nejlepší herec

Zatím poslední Alanovy filmové projekty jsou The Search for John Gissing,
Harry Potter a vězeň z Azkabanu a Love Actualy.

Na stránkách NNDB se navíc dozvídáme, že:

Otec se jmenoval Bernard Rickman a pracoval jako dělník v továrně.
Matka se jmenovala Margaret Rickman a byla ženou v domácnosti.
Sourozenci: bratři David (grafický designér) a Michael (tenisový trenér), a sestra Sheila.
Přítelkyně Rima Horton se narodila v roce 1947.

Upřesnění od Eowyn
No vo všetkých anglických článkoch, čo som zatiaľ čítala a aj anglický fanúšikovia ti to potvrdia, sa píše, že má staršieho brata - ten je grafikcý dizajnér, mladšiu sestru - tá nevieme čo robí ale je s ním na fotke na oscaroch (tá fotka je aj tu v diári) a najmladšieho brata, ktorý je učiteľ tenisu (alebo také niečo).

High School: Latymer School, London, UK (1964)
University: Chelsea College Of Art And Design (1967)

Další životopisy Alana Rickmana na internetu:
-
Filmpub.cz (Kateřina Grosmanová)
- Tiscali.cz (Kateřina Grosmanová)
- Přepni.cz (Daria Nečasová)


Nahoru