Alena's Alan Rickman Page - NOVINKY
Novinky - Archiv - Diář AR - Interview - TV, kino, tisk - BiografieTvorba - Fotogalerie - Fan Centrum - Odkazy - FAQ - Snapeweb


  
Narazili jste na novinku týkající se Alana a ještě tu není?
Sdělte ji ostatním v
diskusi Díky
:-)

KONTAKT na webmasterku Alis:  E-MAIL / WEB

 
Od 1.5.02 jste návštěvník č. [CNW:Counter]

 
Velký dík patří všem přispěvatelům do aktualizací, viz. jména níže:) 

  

Nejnovější informace (v ČJ) a fotky s Alanem naleznete na profilu Czech Fans of Alan Rickman
 
 
Přehled kin, kde hrají film Králova zahradnice

Alanův přednes básně Pokud smrt není konec od Robyn Hitchcock

„Mám rád, když příběhy zůstávají otevřené.“  Alan Rickman


 

    

   
 
   
 
07.12.2018


Časopis TV mini č. 25/2018 přináší článek o Alanovi, včetně upoutávky na několik filmů, které s ním můžete v prosinci vidět:

08.12. Harry Potter a Kámen mudrců na NOVĚ od 20:20
14.12. Králova zahradnice na ČT 2 od 20:00
24.12. Láska nebeská na NOVĚ od 22:00
 


   
 
   
 
11.05.2016


Do českých kin míří předposlední z Alánkových filmů: Alenka v řiši divů: Za zrcadlem. Stejně jako v jedničce zde propůjčil hlas houseňákovi-nyní již motýlovi Absolonovi.
- informace z ČSFD
- přehled kin, kde se film hraje (Pozor: většinou bude v kinech dabovaná verze, původní znění s titulky asi nebude tak časté!)


 


   
 
   
 
14.02.2016


Nekrology z českých časopisů (Rytmus života a Cinema) v rubrice Média - Tisk od Rikki. Moc děkuji
 


   

se Sirem Ianem McKellenem

 

s Hugh Jackmanem
 


s Emmou Thompson
 


s Rupertem Grintem
 


s Danielem Radcliffem

 
 
08.02.2016


19.2. bude na Primě od 20.15 Smrtonosná past


Vzpomínky Alanových kolegů, přátel a osobností veřejného života /2. část/:

Sir Ian McKellen na svém twitterovém profilu napsal: "Je toho tolik jedinečného, co nám zůstane ve vzpomínce na Alana Rickmana" .... "Jeho kariéra byla na nejvyšší úrovni, jak u herce na divadle, filmovém plátně i coby režiséra. Jeho poslední odkaz, film Králova zahradnice spolu s jeho nesmazatelným ztvárněním Ludvíka XIV, by si nyní měl po zásluže získat širší publikum." .... "On a Rima Horton byli vždy na samém vrcholu společníků, se kterými bych si přál povečeřet. Alan by byl střídavě veselý, rozhořčený, upovídaný a velkorysý."

McKellen také uvedl ve své vzpomínce jednu historku z natáčení Rasputina, kdy Alan projevil své odhodlání pomoci ostatním: "Zjistil, že místní ruské osazenstvo dostává ještě horší oběd než my. Takže začal protestovat a byl úspěšný." ... "Za jeho hvězdnou bezstarostností a nedbalou elegancí, za tím smutným obličejem, který byl stejně krásný když byl změněn veselím, sídlila nezvykle aktivní duše, pátrající a dosahující, super-hrdina, nenáročný, ale vražedně efektivní."

"Tak jsem si přál, aby si zahrál Krále Leara a řadu dalších klasických rolí, ale nesmíme být chamtiví. Zanechal velké množství fanoušků a přátel, vděčných a truchlících"

Hugh Jackman (herec): "Alan Rickman. Neuvěřitelný herec a režisér. Ale především nejštědřejší, zábavný a milující přítel. Deborra Lee (manželka H. Jackmana - pozn. Alis) a já Tě budeme moc postrádat"

Emma Watson na svůj twitterový profil umístila Alanovu fotku s jeho citátem: "Pro muže není špatné být feministou. Myslím si, že je to k našemu vzájemnému prospěchu."

Alanovi sousedé řekli reportérce, Sophii Jamieson, že byli jeho smrtí šokováni. Lady Susan Madel, která žila v blízkosti Alana a jeho manželky Rimy u Hyde Parku v centru Londýna, řekla, že neměla ani tušení, že je nemocný. "Vídala jsem ho. Znepokojoval ho stav a čistota terasy a hovořili jsme o tom." .... "Nevěděla jsem, že je nemocný. Ještě jsem jeho ženu Rimu před třemi dny volala. Nějakou dobu předtím jsem s ní nemluvila a ona mi jen řekla "Nemohu nyní nic dělat. Alan je v nemocnici." ... "Bylo skvělé že bydlel hned ve vedlejším vchodu. Byl to milý člověk. Byl to obrovský šok."

Mohammed Saghir, který zastává obřadní roli šerifa z Nottinghamu v Nottinghamské městské radě, uvedl: "Roli šerifa z Nottinghamu ztvárnila řada herců, ale jen málo z nich ji ztvárnilo tak nezapomenutelně jako Alan Rickman ve filmu Robin Hood: Král zbojníků."

James Phelps (představitel Freda Weasleyho): "Jsem šokován a smutný ze smrti Alana Rickmana. Jeden z nejpříjemnějších herců, které jsem kdy potkal. Mé myšlenky a modlitby jsou s v této těžké chvíli s jeho rodinou."

Richard E. Grant (herec): "Sbohem můj příteli. Tvá laskavost a velkorysost od roku 1987, kdy jsme se v Los Angeles potkali, až do této doby, byla nevyčíslitelná."

Gary Kemp (herec): "Ach ne. Alan Rickman nebyl pouze úžasný, forenzně dobrý herec, ale krásný a ryzí člověk, když jste ho znali. Týden, kdy nás opouštějí velikáni."

Boy George (zpěvák): "Sbohem Alane Rickmane. V Harry Potterovi jsi byl geniální."

Warwick Davis (představitel profesora Flitwicka v HP či "těla" robota Marvina ze Stopařova průvodce po Galaxii, kterého Alan namluvil): "Tak strašně smutné dozvědět se, že Alan Rickman odešel. Jsem poctěn, že jsme spolu mohli být na obrazovce. Bude nám velmi chybět."

Jeremy Corbyn MP (vůdce Labouristů): "Je velmi smutné dozvědět se, že Alan Rickman zemřel. Jeden z největších herců své generace. Mé myšlenky jsou s jeho rodinou a přáteli."

David Miliband (bývalý labouristický politik, který zaslal kondolenci Alanově ženě, Rimě): "Zpráva o smrti Alana Ricmana je tak smutná a šokující. Skutečný velikán a gentleman. V jeho očích vždy jiskřilo, a ten hlas ..."

Eddie Izzard (komik): "Nechci, aby moji hrdinové umírali! Alan Rickman je mrtvý a byl to můj další hrdina. Alane, děkuji, že jsi tu byl s námi. Je nám moc líto, že jsi musel odejít."

Stephen Fry (herec, moderátor, ...): "Jak zoufale smutná zpráva o Alanu Rickmanovi. Muž s takovým talentem, hříšným šarmem a ohromující přítomností na obrazovce a na jevišti. Bude velmi chybět."

Rufus Jones (herec): "RIP (odpočívej v pokoji) Alane Rickmane. Starší spolužák z mé školy Latymer Upper. Viděl mě ve skeči, když mi bylo 14 let, a řekl mi, abych hrál. Jeho povzbuzení znamenalo všechno."

Mia Farrow (hrečka): "Každý, kdo Alana Rickmana znal, pracoval s ním, nebo jen sledoval jeho brilantní výkony, cítí obrovskou ztrátu."

Hugh Grant
(herec): Byl "velmi zábavný, laskavý, milován a respektován".

Charlie Sheen (herec): "Dnes jsme přišli o génia, Alana Rickmana. Tento gentleman znovu definoval záporáka velkého plátna, navždy. RIP" + na svém twitterovém profilu zveřejnil foto Hanse Grubera ze Smrtonosné pasti
 


> Hodně fanoušků Alana, potažmo profesora Snapea, používá na sociálních sítích citaci z knihy, kdy Snape odhaluje svou nehynoucí náklonnost k Lily, Harryho matce. Jde o slovo "Always" ("Vždy"), které je často začleňováno do obrázků, wallpaperů apod.

> Emma Thompson získala v Londýně cenu Britského filmu za "nejlepší komediální výkon" ve filmu The Legend Of Barney Thomson. Při jejím přebírání řekla: "Ráda bych věnovala tento okamžik drahému Alanu Rickmanovi, kterého tento večer řada z nás velice postrádá."

> 11. února začíná Berlínský filmový festival, který uctí památku Alana promítáním filmu Rozum a cit.

Pozn. Alis: Ráda bych postupně přeložila vzpomínku Juliet Stevensonové na Alana z pořadu BBC, ale mluvené slovo je pro mě teď dost emotivní záležitost, takže snad časem.
  
 
 
29.01.2016


Nekrology z českých časopisů (Pevnost, Týden, Květy a Týdeník Televize) v rubrice Média - Tisk od Vendi a Rikki. Moc děkuji
  s Emmou Thompson


 s Ruby Wax


 s Kate Winslet


 s Helen Mirren

 
16.01.2016


Vzpomínky Alanových kolegů a přátel:

Emma Thompson, která uvedla, že ho "jen políbila na rozloučenou" napsala: "To, na co si nyní v okamžiku bolestného loučení vzpomínám, je jeho humor, inteligence, moudrost a laskavost. Jeho nadání srazit vás pohledem, nebo vás vyzvednout slovem. Neústupnost, která z něho udělala velkého umělce. Jeho nepopsatelný a cynický smysl pro vtip, to jak jasně viděl většinu věcí, včetně mě, a fakt, že mě nikdy neušetřil svého pohledu na věc. Hodně jsem se od něho naučila. Byl nejpříjemnějším z herců a režisérů. Nemohla jsem se dočkat, až uvidím, co se chystá udělat se svým obličejem v následující chvíli. Považuji za velkou čest, že jsem s ním mohla tolikrát pracovat a být jím režírována. Byl mým hlavním spojencem. V životě, umění a v politice. Naprosto jsem mu věřila. Byl, kromě všeho ostatního, vzácná a jedinečná lidská bytost a takového jako on už znovu nepotkáme."

Ruby Wax: "Když jsem ho poprvé uviděla na jevišti, byl tím nejvíce charismatickým, sexy mužem, kterého jsem kdy viděla." Alan režíroval pro Ruby stand-up vystoupení po 20 let. "Měl skvělé komické načasování. Mohl říkat moje věty takovým způsobem, že bych brečela smíchem. Nebo by to mohl udělat přesně opačně, přivřel by oči a vyznělo by to až neuvěřitelně. Myslím si, že Alan nebyl ceněný tak, jak by si zasloužil."

Stanley Tucci (hrál s Alanem v Little Chaos, Gambitu, ale přátelé byli už od roku 2010, kdy se setkali v newyorském baru, kde oba na Broadwayi režírovali divadelní hry) se o Alanovi vyjádřil, jako o "skvělém herci a režisérovi" a "co je nejdůležitější, za jeho ironickou majestátností stál jeden z nejlaskavějších a nejušlechtilejších kamarádů, které jsem měl to štěstí poznat." 
"Po té noci (co se s Alanem v baru setkali) se naše životy zcela nenuceně propojily. Začal jsem dost pracovat v Londýně a mohl jsem tak jeho a Rimu vidět velmi často. Společně jsme chodili do divadla a mnohokrát jsme si společně vychutnali tolik skvělých jídel. Dobré jídlo a pití bylo naší společnou vášní."

Tucci zavzpomínal, jak Alan s Rimou přijeli na návštěvu za ním a jeho rodinou do Ameriky. Rickmanův "hrozící příchod uvrhl moje tři děti do záchvatů vzrušení a strachu, jako kdyby v hlavách neměli nic jiného, než Harryho Pottera. Moje nejmladší dcera, které bylo v té době kolem devíti, pozvala svou nejlepší kamarádku aby u nás přespala. Jejich očekávání příchodu Severuse Snapea nebylo nic menšího, než hysterické. Když konečně dorazil, pozdravil je tak elegantně, jako zdravil ostatní a poté se mírně v pase uklonil, takže se nad nimi hrozivě tyčil, přivřel víčka a zeptal se jich tím typickým a hlubokým rezonujícím hlasem: ´Jste fanynky Harryho Pottera?´ Netřeba dodávat, že jsme ty dvě ubohé děti málem odvážely do nemocnice."

"Jak šťastná je moje rodina a já, že jsme ho alespoň na krátkou dobu mohli mít ve svých životech. Jeho ztráta způsobuje v mém srdci velkou bolest."  

Kate Winslet: "Nejlaskavější a nejlepší z mužů, který měl trpělivost světce. Byl dobrosrdečné štěně, udělal by cokoli pro kohokoliv, jen aby je to učinilo šťastnými."
Když bylo Kate 19, nejdříve měla z Alana obavy, než si uvědomila, že "je to výjimečně vřelý a dávající muž, naprosto fenomenální herec a nadaný režisér. A ten hlas! Ach, ten hlas... My všichni jsme naprosto zničení z jeho ztráty."

Helen Mirren vzpomíná na Alana, jako na "skvělého přítele" a "vyčnívající osobu, fyzicky, mentálně i jako umělce", jehož hlas "mohl nabízet med, nebo skrývat ostří dýky, a profil římského císaře".

Richard Curtis: "Připadalo mi to jako zázrak, když Alan souhlasil, že s námi ten film (Láska nebeská, pozn.překl.) udělá. A svou roli ztvárnil nádherně, samozřejmě lépe, než byla napsaná. Jako herec téměř doslova ztvárnil každé slovo plně a zajímavě."

"Je s podivem, že u někoho, kdo má pověst záporáků, jak tomu bylo -  jsem já obzvlášť miloval jeho ztvárnění dobroty a jemnosti. Byl úžasný v Zavři mé oči coby vlídný podváděný manžel, tak elegantní a ušlechtilý v Rozumu a citu a dokonalý, ležérní, milující jako mrtvý manžel v Opravdově, šíleně, hluboce." K posledně jmenovanému filmu se ještě vyjádřil: "Existují rozkošnější dvě minuty ve filmech, než jejich verze ´The Sun Ain’t Gonna Shine Anymore’...? Ach, běda."

Kevin Smith, režisér filmu Dogma, řekl, že Alan byl "jeden z mých nejoblíbenějších lidí, kteří kdy žili" a v souvislosti s filmem Dogma "podepsal jako první z těch, kteří nebyli mými přáteli, ale stal skvělým přítelem v rekordním čase". Samozřejmě došlo i na známou fotku Alana se staženými kalhotami, kdy je stejně "vybaven" jako Ken, kterého má v rukou. Smith k tomu řekl: "Nikdy nezapomenu na neuvěřitelně melodické tóny jeho smíchu nad jeho gumovým rozkrokem, který nosil: jeden z největších herců, který kdy žil, lechtaný filmovým nedostatkem přirození."

"Když jsem se díval na Smrtonosnou past, okamžitě jsem si oblíbil Hanse Grubera. Ale zamiloval jsem do jemné duše, která svým hebkým hlasem Grubera oživila"

"Tento muž byl obrovský kotel výhry. Navždy mi bude chybět. Odpočívej v pokoji, hlase Boží. Zpět do Nebe, odkud jsi přišel ..."

Daniel Radcliffe: "Byl jedním z největších herců se kterými kdy budu mít možnost pracovat... a jeden z nejloajálnějších a nejvíce podporujících lidí, které jsem kdy potkal ve filmovém průmyslu."

Daniel také zavzpomínal, jak se Alan přišel podívat na každou hru, ve které se objevil, nebo jak Alanovi známí vnímali jeho pozorné přátelství: "Když Alana zavoláte, nezáleží na tom kde ve světě zrovna je, nebo jak je zaneprázdněn, během jednoho dne za vámi přijede."

Emma Watson: "Cítím se tak šťastná, že jsem pracovala a trávila svůj čas s tak jedinečným mužem a hercem. Opravdu mi budou chybět naše rozhovory. Odpočívej v pokoji, Alane. Milujeme Tě."

Rupert Grint byl z Alanovy smrti "zdrcený" a "i když už tu není, vždy uslyším jeho hlas".

Jason Isaacs: "Byl pravým opakem ledových, manipulujících postav, které ho nejvíce proslavily, Alan byl veselý, dobrosrdečný a báječný společník."

Ralph Finnes popsal Alana jako "drahého přítele". "Nemůžu uvěřit, že odešel. Ale jeho duch a jeho velká ušlechtilost žije v srdcích všech, kteří ho znali. Zábavný, rychle vnímavý, mimořádně oddaný a dávající, starostlivý."

J. K. Rowling: "Neexistují slova, která by vyjádřila jak moc mě šokovala a zničila zpráva o smrti Alana Rickmana. Byl to velkolepý herec a báječný člověk."

Michael Gambon: "Alana milovali všichni. Byl vždy veselý, vtipkoval a byl velmi, velmi zábavný."

Na závěr Alanova slova: "Herci jsou poslové změny. Film, divadelní hra, hudba, nebo kniha může přinést změnu. Může změnit svět."

Vzpomínkové místo fanoušků ve stanici King´s Cross, Londýn u vchodu na nástupiště 9 3/4.

A ještě jedna poznámka, dle informací na The Guardian, se s Rimou vzali již v roce 2012.

 


     

 
14.01.2016


Naprosto nečekaně dnes zasáhla svět zpráva o Alanově úmrtí. Rodina potvrdila, že prohrál boj s rakovinou.

Je mi z toho hrozně smutno, nemůžu a nechci tomu uvěřit :-(
Alane, odpočívej v pokoji. Navždy jsi v našich srdcích!
Alis :-*


Reakce médií
- Super.cz
- Idnes.cz
- Lidovky.cz
- Blesk.cz
- Novinky.cz
- echo24
- Reflex.cz
- seznam zpráv Googlu

Zřejmě jeden z posledních audio-záznamů Alánkova hlasu (zveřejněno 13.12.2015) v reklamní kampani You Tube na pomoc dětem a uprchlíkům.
 


 
 
 
20.12.2015


KRÁSNÉ VÁNOCE A ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK ;-)

Trailer na nový Alanův film Eye in the Sky, který bude do kin v USA uveden 11.3.2016.

Alan v TV

23.12. od 20:15 hodin bude na Primě Láska nebeská (opak. 24.12. v 15:40)
2.1. od 18:15 bude na Nova Cinema komedie Galaxy Quest
5.1 od 22:00 odvysílá slovenská stanice STV1 Komorníka a Markíza bude dávat HP1 2.1. od 16:05 a HP2 9.1. od 15:10


 
 
22.09.2015


Pro všechny milovníky povídek tu mám jednu dobrou zprávu, skoro po čtyřech letech je tu nový příspěvek do naší Knihovny!
Snigerus, díky moc za humornou povídku s názvem Rekonstrukce ;-)
 


 
 
30.07.2015


Alan, společně se svojí manželkou Rimou, navštívil ve středu 29.7.2015 koňské dostihy ve městě Chichester.
Na fotce v odkazu pózuje s členkami swingové kapely Elle & The Pocket Belles.

Další fotky z akce:
- GettyImages
- RexFeatures
 
Další zajímavé odkazy (nejen z této akce): zde, zde (původní odkaz) a zde doporučuji kliknout na fotku s "rozvaleným" Alanem v bílém (Rima vedle něho kouká do mobilu) a pokračovat potom v klikání, i když se fotka otevře samostatně, neboť proběhne celá galerie z tohoto setkání; některé fotky jsou pro fanynky"velmi" zajímavé ;-)))
 


   
02.05.2015


Další ze slibovaných překladů rozhovoru s Alanem (viz aktualizace z 9.1.2015 - Filmový vestival Giffoni v Itálii)
Jde o volný překlad + některé věci, které např. zazněly v jiných rozhovorech jsem vypouštěla;-)

Letošní téma festivalu Giffoni je „Být jiný“. Připadal jste si někdy jako dítě jiný? A co je podle vás nejdůležitější lekce z knížek o Harry Potterovi?

Ano, připadal jsem si jako dítě jiný. Můj otec zemřel, když mi bylo osm let a maminka tak musela sama vychovat čtyři děti. Takže díky tomu jsem si připadal trochu odlišný od dětí, které měly normální rodinný život. Zároveň jsem měl velké štěstí, protože jsem navštěvoval školu, která podporovala odlišnost. Se mnou ve škole byl chlapec, který studoval fyziku a umění, což bylo povoleno a podporováno.
Jinak knížky o Harry Potterovi povzbudily děti ve čtení knížek ;-)
 

Četl jste nejnovější knihy od J.K.Rowlingové? Bude nějaké pokračování Harry Pottera? A je něco shakespearovského v Harry Potterovi, konkrétně ve vaší postavě prof. Snapea?

Moje žena čte v této době druhý román od J.K.Rowlingové. Přečetla i ten první, já to nečetl. Jí se to moc líbí. A zda bude pokračování Harryho Pottera, to nevím, ale já jsem naprosto mrtvý :-D Možná v Harry Potterovi něco shakespearovského je, trochu z Hamleta a něco z Richarda III., a možná i z Tita Andronica.

Co by řekl dětem Alan Rickman a co profesor Snape na téma letošního festivalu „Být jiný“?

Myslím si, že byste se měla zeptat J.K.Rowlingové, co by řekl Snape. On byl postavou, kterou si držela u sebe a nic neprozrazovala. Ale myslím si, že není tajemstvím, když řeknu, že co kdy udělal, bylo vedeno láskou. Žijeme v době, kdy hodně dětí a bůh ví, že i dospělých, žije s hlavou skloněnou nad mobilními telefony. Sociální média lidi velmi ovlivňují, dochází k šikaně, protože nezapadáte a mnoho mladých pod tímto tlakem spáchá i sebevraždu. Současný život je nyní na jednu stranu úžasný, ale na druhou velmi nebezpečný. Takže poselství festivalu „Být jiný“ nemůže být více důležité.

Další otázka začala tím, že hrál hodně záporáků a Alan ihned reagoval „a kolik“? Odpovědí z publika bylo, že si teď momentálně vzpomíná na tři :-D Alan dodal, „tři“… „za dvacet let“ a viditelně ho to pobavilo, že se k tomu i vracel a číslovku ukazoval i na prstech:-D Otázka byla: Proč si tolik režisérů myslí, že jste skvělý pro záporné role? A který ze tří záporáků: Hans Gruber, Šerif z Nottinghamu a Regan, byl podle vás ten nejhorší?

Začnu tím, že hrajete lidi, ne zloduchy, nebo kladné postavy, ale lidi. Na mě není je posuzovat, to je na vás, na divácích. Hans Gruber si o sobě myslel, že je skvělý chlap. Podle mě si nemůžete dělat srandu z někoho, jako byl Ronald Regan, je to velmi složité. V prvé řadě je nutné vzpomenout, že byl demokratem, což je velký problém, a co bych chtěl říct je, že byl lidmi v Bílém domě velmi, velmi milován. Nemohu hrát postavy, pokud je soudím.


 
 
 
 
29.04.2015


Jeden ze slibovaných překladů rozhovoru s Alanem (viz aktualizace ze 4.4.2015 - Alan v rádiu v Sydney s Richardem Gloverem na SoundCloud).
Jde o volný překlad + některé věci, které např. zazněly v předchozích rozhovorech jsem vypouštěla;-)

O filmu Králova zahradnice
André Le Notre (hraný Matthiasem Schoenaertsem) skutečně projektoval zahrady ve Versailles, ale v té době mu bylo kolem 70 let, což se nám pro milostné scény nehodilo. Takže jsme ho omladili. ...Taneční sál pod širým nebem, který ve filmu projektovala Sabine De Barra (Kate Winslet) skutečně existuje a jeho tvůrcem byl Le Notre. Jmenuje se Bosquet De Rocailles.


Je to úžasná fantazie, vidět ženu, která by v té době měla takovou moc
Ano, je to způsob, který dělá ten film velmi moderním. Doufám, že to tak lidé budou vnímat, až se na to budou dívat. Toto téma stále existuje, někde je žena stále vnímána jen jako dekorace.
 

Kate Winslet je na plátně stále úžasná, že?
Ona má mnoho skvělých vlastností. A je to nejspíš tím, že si toho není vědoma, nesleduje se. Jako herečka je dříč. Dělá veškerou přípravu, kterou si můžete jen přát. Když je s jiným hercem, tak se od všeho oprostí a jen poslouchá. Nestará se o to, jak vypadá, nevadí jí, když je od bláta, nebo když spadne do vody.

Život na královském dvoře nebyl jednoduchý
Všichni doufali, že se jim dostane od krále alespoň trochu přízně. Král sám říkal, že má velký a malý spánek. Při tom velkém spánku kolem něho bylo na osmdesát lidí a dívali se, jak spí. Ve dvě ráno se vzbudil, šedesát jich spalo a dvacet jich ještě bylo vzhůru a vydrželi tak až do rána. Nebo kolem něho stáli a sledovali ho, jak večeří a doufali, že by je mohl obdařit alespoň jednou malou otázkou. Jsem si jist, že existuje i v dnešní době několik vůdců, kteří by to také rádi zavedli. „Rozděl a vládni“, tak by se to také dalo nazvat. Pokud máte jako vůdce pocit, že se kolem vás plánuje spiknutí, obklop se lidmi a donuť je být zticha, když spíš.

Ve filmu se objeví přirovnání k myši chysené do pasti, což se týkalo lidí na dvoře, ale Ludvík na tom byl stejně
Přítelkyně, která ve filmu také hrála jednu z dvorních dam, řekla o závěrečné scéně, kde Ludvík stojí uprostřed tančících dvořanů, že je tak sám. Ludvíkovo narození mu dalo takovou pozici. Byl obklopen lidmi, měl i milenky, ale rád usínal sám, takže milenku poslal do její ložnice, a když usínal, byl sám. Když se probouzel, byl sám.

Lidé u vás oceňují, jak pracujete s mluvou, např. ve smyslu zdůraznění důležitých slov
Děkuji, pokud to tak působí. Nejsem si toho nějak vědom, to vše je jen můj způsob vyjadřování, mé osoby, coby živé bytosti, která v sobě nese sbírku zážitků z běžného života, co jsem zažil při cestování, co jsem kdy četl. To se potom projeví, když čtu scénář a když potom jdu na zkoušku. To máte stejné jako s Kate Winslet, když hovoříte o tom, jaká je. Doufám, že každý herec má něco jiného, co může nabídnout. Mám rád jazyk a vždy záleží na díle daného autora. Když je dílo dobré, tak vám vždy poví co dělat.

Nebojíte se používat pauzy, než něco vyslovíte
Ne, protože si myslím, že ticho je neskutečně užitečný nástroj. Pokud publikum přemýšlí s vámi, ticho je přítomné, silné a je součástí textu a celého dění.

.......

Šel jste si koupit 4, 5, 6 díl Harryho Pottera, abyste zjistil, zda tam stále figuruje profesor Snape?
Bylo to tak nějak podobně, moje drahá polovička čte mnohem rychleji než já a tak mi jen říkala „jo, jsi tam“, „jo, jsi pořád tam, až do konce“.

Měl jste z toho radost, nebo to bylo ve stylu "ach jo, ještě to nekončí´"?
Nenene, já myslím, že moje postava byla tou z nejvíce komplikovaných. Měla skutečný příběh. A proto bylo velmi důležité, jak skončí.

Postava prof. Snapea se během celé série velmi změnila
Bylo skvělé chovat se určitým způsobem a potom zjistit, že je ve skutečnosti pravým opakem.
...  On je bez pochyby chladný, ale je to tím co skrývá.

Za svou kariéru jste pracoval s mnoha skvělými režiséry, ovlivnilo vás to i ve vaší režii?
Bylo skvělé je vidět pracovat, ale také vnímat je jako lidi, ne jen jako sbírku režisérských schopností. Na place je vnímáte jako lidi, kteří také bojují s únavou, ale musí se dát dohromady a zorganizovat svá přání, přemýšlet a vědět co bude následovat.

Někteří lidé berou režiséry jako diktátory, jak vnímají lidé vás?
To se musíte zeptat těch, se kterými jsem pracoval. Protože jsem také herec, rád si vyslechnu názory ostatních, ale jsem to já, kdo nakonec rozhodne, protože to je to, co u režisérů respektuji. Jako herec nabízím nápady, ale když režisér řekne ne, tak už se o tom nezmiňuji.

Už jste v Austrálii byl, když jste zde natáčel Quiqleyho u protinožců. Jaké to bylo natáčet v poušti?
Bylo to fantastické. Nikdy na to nezapomenu, když jsme byli v Alice Springs, nejenom kvůli natáčení filmu, ale stala se z nás parta velmi blízkých přátel a opilců, po večerech. Cosa Nostra Pizza House, který stojí uprostřed Alice Springs, by mohl vyprávět.

Muselo to pro vás být neskutečný zážitek, jako pro cizince, ocitnout se na poušti
Magické a nezapomenutelné. Nevím jak to lépe vyjádřit, než že víte, že jste na místě, které tam je navždy a že jste součástí duše planety. Není to náhoda, že lidé s karavany, kteří se přijeli na skálu podívat, za čas zmizí a skála tam stále stojí a mění barvu se zapadajícím sluncem.


 
 
28.04.2015


Alan a Rima jsou manželé

V polovině minulého týdne se na internetu objevila zpráva, že se Alan s Rimou vzali (Vendi, díky moc!!)
- DailyMail.co.uk
- Super.cz
- Týden.cz (tet, díky :-)

Tady je záznam z Alanovy návštěvy berlínské redakce časopisu BILD, kde se to celé "provalilo" :-D

Na otázku "Co je tajemstvím šťastného vztahu bez manželství?" Alan odpověděl: "My jsme ve skutečnosti manželé ;-) ... Vzájemně se dokážeme rozesmát, to je naše tajemství."
Celý rozhovor by se měl brzy objevit na stránkách tohoto časopisu, takže potom přeložím (PS: Němčinu mám radši než angličtinu, takže se už na překlad těším :-)
 

 

 
 
20.04.2015


- naskenovaná upoutávka z týdenníku 5plus2 č. 12/2015 

 

 

 
 
18.04.2015


- naskenovaná upoutávka z časopisu Týdeník TELEVIZE č. 17/2015 (Vendi, díky moc ;-)

- přehled kin, kde se právě hraje Králova zahradnice

-
Czech Fans of Alan Rickman - na těchto stránkách najdete nejnovější informace o Alanovi (v češtině), vč. nejnovějších fotek :-) Skvělá práce, děvčata!!!

 

 

 
 
05.04.2015


KRÁSNÉ VELIKONOCE

- naskenovaný rozhovor z časopisu Respekt č. 13/2015 (tet, díky moc ;-)


 


 

 
 
04.04.2015


- naskenovaný rozhovor pro Instinkt č. 14/2015 (Bieluško, díky za info ;-)

- rozhovor s Alanem na YT z 10.3.2015 pro Sunrise TV ze Sydney o filmu Králova zahradnice, no spíše se mluvilo o Harry Potterovi, což asi Alana moc nepotěšilo.

Při zahájení rozhovoru dokonce moderátor použil jako jedno z oslovení "pane profesore" a ještě dodal, že miluje jeho hlas, že zní tak nebezpečně:-D - ten následný výraz Alana hovoří za vše :-) V souvislosti s HP mu moderátorka říkala, že byl jako prof. Snape velmi populární a tak jestli jsou tím jeho fanouškové stále ovlivnění. Na to Alan řekl, že patří mezi ty, kteří se drží dál od sociálních médií a nepoužívá žádná slova začínající na "T" (zřejmě měl na mysli Twitter:-), Facebook atd., takže neví. A žertovně dodává, že si dává pozor aby nenosil černou paruku :-) Jinak prý žije normální život, ale samozřejmě, že ho děti poznávají.
 
Moderátor se ke konci zeptal, v souvislosti s prof. Snapem a Harrym z Lásky nebeské, na oblibu Alana hrát záporáky. Alan na to hned odvětil, že Snape nebyl záporák, ale hrdina a co se týče Harryho z LA, tak hrál pouze obyčejného muže. Na to už neuměli moderátoři nijak zareagovat a rozhovor skončil.  No, prostě to bylo z jejich strany hrozně neprofesionální, ale Alan to vše ošéfoval a byl okouzlující :-)
 
- mnohem fundovanější rozhovor s Alanem o filmu Králova zahradnice (a nejen o něm) s Richardem Gloverem pro rádio v Syndey na SoundCloud (s humornou upoutávkou na YT)
  PS: Když Alan mluvil o příjemných vzpomínkách na natáčení filmu Quigley u protinožců, jako kdybych ho v té roli přímo viděla. Budu si asi muset udělat čas a alespoň něco z toho přeložit :-)FEBIOFEST
(archiv zpráv z diskuse):
- skvělá reportáž s fotkami od Sáry Polanské a druhá část zde Sáro, díky moc :-*
- sedmicka.tyden.cz, ČT, nazory.euro.e15moviescreen.cz  od tet Díky :-)

 

 

 
 
24.03.2015


"PRAHA JE OKOUZLUJÍCÍ MĚSTO. MUSÍM SE SEM VÁRIT" (z rozhovoru pro Deník :-)

- reportáž ze setkání s Alanem od Anchor (DÍKY MOC a gratuluji ;-)

- naskenovaný rozhovor z Deníku od TyMar (odkaz z netu od Mary) a z Reflexu od Rikki  Díky ;-)
interview s Alanem v ČT a zážitek ze setkání od Silvie Lauder s informací o rozhovoru, který vyšel 23.3. v Respektu!!! (za obojí moc děkuji tet :-)

 


 


 
22.03.2015


FEBIOFEST

- video z červeného oberce od Páji (DÍKY MOC :-)

- večerní zprávy ČT 24 z 19.3.2015 (Vendy, díky moc :-)
- velmi hezká upoutávka na Alana na ČT art z 2.3.2015
(Vendy, díky moc :-)
- rozhovor pro Reflex (otisknuto v čísle 11/2015)
- northvideo.cz

- lidovky.cz
- kultura.idnes.cz (tet, díky moc :-)
 


 
21.03.2015


 DISKUSE S ALANEM 20.3.2015

- úžasná galerie fotek od Mirdule
(DÍKY MOC :-*)

- záznam od Báry Hanušové (před zahájením promítání)
- záznam od Janiny Kostomlatské
- záznam od Báry Hanušové II.

FOTKY Z FEBIOFESTU
- printerest.com
- tumblr.com
- jediknight1984
- prask.nova.cz
- alan4ever
- art.ihned.cz
- filmserver.cz
- kikiherday 
20.03.2015


ALAN PŘEVZAL NA FEBIOFESTU CENU ZA PŘÍNOS SVĚTOVÉ KINEMATOGRAFII

- Getty Images
- z facebooku Febiofestu (červený koberec): 
jen nepatrný úsměv, větší úsměv a tak to má být :-)  
- z facebooku Febiofestu: úsměv od ucha k uchu :-) a s Kim Novak
video-záznam z červeného koberce od Kristiny R
 
 
 
19.03.2015


ALAN POPRVÉ V ČESKÉ REPUBLICE :-)

- Facebook Febiofestu (fotky z tiskovky a další s Kristiánem;-)
- Blesk.cz (včetně videa s rozhovorem na letišti)
- kultura.indes.cz (video z červeného koberce a fotky)
- ceskenoviny.cz (odkazy na fotky: z červeného koberce-holky, já vás vidím;-D, z tiskovky a s cenou)
- ceskatelevize.cz (o Febiofestu ve Studiu 6) a Fero Fenič v Show Jana Krause, kde mluví o Alanovi;-) (Rikki, díky za info :-)
- super.cz
- lidovky.cz
- Denik.cz
- art.ihned.cz
- fiftyfifty.cz
- kultura.cz
- novinky.cz 
02.03.2015


ALAN RICKMAN PŘIJEDE DO ČESKÉ REPUBLIKY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Na slavnostním zahájení Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest, které se bude konat 19. března, převezme cenu Kristián za přínos světové kinematografii.
Zároveň se bude na festivalu v předpremiéře promítat film Králova zahradnice (A Little Chaos). Alanův snímek celý festival 19.3. otevře, ale promítání pro návštěvníky festivalu (předprodej vstupenek začne 11. března) bude následující den od 18:30 v CineStar Anděl, další termíny zde (ve spodní části).

Podle kudyznudy.cz se zahájení Febiofestu každoročně koná v secesním Obecním domě v Praze, ale tady jsem našla konkrétnější informace přímo k 19.3.: Nejdříve proběhne v Cinestar Anděl předání ceny, potom projekce cca od 19 hodin a až následný galavečer je v Obecním domě od cca 21:30. Je tu někdo, kdo by mohl tyo informace nějak potvrdit? Bylo by nejlepší čekat na Alana u Cinestaru Anděl? Díky :-)


- Febiofest (DOMI, DÍKY MOC ZA INFO :-*)
- iDNES.cz
- Lidovky.cz
Metro.cz
- Hospodářské noviny
- (v AJ)
-
- Reflex.cz
- Česká televize
- KrajskéLISTY 
21.02.2015


HAPPY 69. BIRTHDAY, ALAN :-*
ALL THE BEST TO YOU FROM CZECH AND SLOVAK FANS ;-)

Pro potěchu ucha :-)
- kompilace zpěvu z filmů "Truly, Madly, Deeply", "Sweeney Todd", "CBGB"
- "Intelligence" z "Help! I'm Fish"
- z divadelního představení "Private Lives"
- z audioknihy "The Return of the Native" francouzsky PS: Docela mě pobavil komentář od D1Strope, která píše: "Jsem Francouzska, ale je neskutečně těžké tomu porozumět." :-D

12. března bude mít film "A Little Chaos" premiéru v Aurstrálii a Alan u toho nebude chybět. Součástí bude panel otázek a odpovědí v pořadu Sydney Morning Herald's Garryho Maddoxe.  Zdroj (včetně fotky z filmu:-)

Alan v roce 2012 vyjádřil podporu malému chlapci Lucovi, který kvůli infekčnímu onemocnění přišel o obě nohy (heslo "For Luca" na jeho dlani) a také navštívil staveniště Park Theatre (nechal se vyfotit s vestou a helmou :-).
Zdroj zde
 a tady jsou fotky v plné velikosti (jedna, dva, tři)

AKTUALIZACE: Velmi zajímavé video "Muse of Fire", kde Alan otevřeně hovoří o svých studiích herectví, divadle a Shakespearovi. Budu se snažit to někdy v budoucnu přeložit ;-)
 


 
14.02.2015


A Little Chaos

- podle ČSFD uvede společnost Bontonfilm CZ romantické drama do českých kin 16.4.2015!
- Alan by měl propagovat svůj film na Filmovém festivalu v Glasgow (festival začíná 18. února a bude trvat do 1. března). Zdroj: BBC.com
- filmový plakát (nemůžu si pomoct, ale já na něm vidím prof. Snapea s kučerami :-)
- pár fotek z natáčení: foto 1, foto 2foto 3, foto 4
 
  


 
29.01.2015


Nezůstalo jenom u videoklipu :-)

Zatím můžete slyšet Alanův hlas pouze v klipu "Start A Family", ale pokud si pořídíte nové album "Texas 25", bude vám Alan "broukat do ouška" i na něm!!! Úvodní píseň dvoj-alba je právě "Start A Family" a zpěvačka skupiny prozradila, že "Alanovy melodické tóny" budou i tam :-)

Momentku z natáčení s můžete prohlédnout zde a níže je překlad z odkazovaného článku:

On (Alan) je především známý ztvárňováním záporáků filmového plátna, ale Sharleen Spiteri ví, že Alan Rickman je tím hrdinou, na kterého by se obrátila v nesnázích. Ne, že by dávala svému dávnému kamarádovi z Hollywoodu na výběr. Sharleen prozradila jak přiměla Rickmana, aby zazpíval na singlu Texasu - 15 let poté, co spolu hráli ve videoklipu "In Demand". .... Poté, co natočili verzi písně "Start A Family", členy skupiny napadlo, že zkusí něco jiného (když už jde o oslavu 25. let). "Zavolala jsem Alanovi a zeptala se ho, zda by nám trochu nezazpíval, nacož se hystericky zasmál. Pokračoval "skutečně?" a já "Skutečně, Alane, potřebujeme tvé melodické tóny, takže zvedni svůj zadek a přijeď sem."
  
Získali jsme ho pro to a před Vánoci jsem se ho zeptala, zda by si uměl představit svou účast i ve videoklipu, když už je tam i jeho hlas. Bylo by dobré udělat verzi, která by byla odlišná, jako oslava přátelství, které je dlouhé a skvělé. I když Alan zpívá jen krátce a zbytek je recitace, Sharleen dodává: "Jeho vokál je tak krásný, protože má v sobě tu zlomenou atmosféru. V prvé řadě jde o emocionální píseň, ale on do toho dává naléhavost textu. To je hlavní důvod, proč jsme tam Alana chtěli."

"Píseň je o volbách a cestách, směru, kterým se chcete dát a uvědomnění, že jsou lidé, kteří by se vám rádi dostali "na kobylku". Pokud si to připustíte, cesta, kterou zvolíte se stane silnější a pro vás lepší."
"Říkám, že můžete založit rodinu, nebo začít válku. Je to o rozporech. Dvě nejdůležitější věci v životě. Dát lásku, být milován, mít lásku, nebo nenávidět a být nenáviděn."

Sharleen Alana nadšeně pozorovala, když byl Alan v nahrávacím studiu: "Seděla jsem a pozorovala, jak nahrává své vokály. Vůbec to netrvalo dlouho. Párkrát si to poslechl a potom nahrál svůj text." 
22.01.2015


Nový videoklip skupiny TEXAS

Podle tohoto zdroje si Alan zopakuje účinkování v hudebním videoklipu skupiny Texas!!! Mělo by jít o píseň "Start A Family", kterou si můžete poslechnout zde.
Skotská skupina oslavila 25. výročí od vydání první desky a k této příležitosti jim vyjde letos v únoru nové album "Texas 25".

Legendární klip "In Demand" je z roku 2000 (páni, už 15 let :-O) a podívat se na něj můžete tady.
Alan je již mnoho let fanouškem skupiny :-)  
 

 


 
09.01.2015


Mezinárodní filmový festival v Marrakechi (doplnění)

Přeloženo z MaroccoWorldNews.com:

"V Maroku bych rád natáčel. V Marrakechi, v tomto skvělém místě, bych rád natočil film. Je to staleté, ale přesto moderní město, kde každé dvěře, každý vchod vypráví svůj příběh. Vše tohle dohromady jej dělá velmi zajímavým a je zdrojem inspirace."

Alan také vyjádřil svou radost z toho, že se mohl stát členem poroty v "tak velmi dobře organizovaném festivalu v exotickém a mezinárodním rámci" a zároveň řekl, že "je velmi těžké posuzovat filmy mezi sebou, protože každý film je odlišný svými vizemi." Na otázku, podle jakých kritérií filmy hodnotí, uvedl, že je scénář důležitý, ale raději se nechává "unést příběhem jako dítě".

"Když zhasne světlo, vžijete se do příběhu a jdete společně s filmem, nebo také ne," řekl Alan, který nechce být ovlivňován objektivními kretérii, protože "by to bylo špatné znamení."Ještě se vrátím k Mezinárodnímu filmovému festivalu Camerimage 2014

V tomto videu je Alan dotazován na překážky, které musel během natáčení překonat (kromě těhotenství Kate Winslet):
"Zřejmě každý režisér vám řekne to samé. To celé je o překážkách. Chvíle volnosti jsou úžasné, ale většinou je to o tom, jak překonáte obtíže. V Anglii to jsou vzudšné koridory letadel, silnice, počasí. Ve filmu je scéna, kdy Mathias najde rukavici, tam je skutečný déšť. Není to předstírané. (Další větě nerozumím, ale zřejmě byl v záběru i Alan coby Ludvík XIV a děkoval produkci za nějakou plachtu, kterou nad ním rozprostřeli :-) ..... A potom vždy rozpočet. Například na natáčení u paláce jsme měli jen tři dny a producent říkal "nemůžeme to překročit". Z těch tří dnů nakonec jeden propršel, takže jen dva dny."


Alan se zúčastnil královské recepce u příležitosti 60. výročí královniny patronace nad RADA (17.2.2014, Londýn).
- Zimbio
- YT příjezd do Buckinghamského paláce
- YT setkání s královnou


23.07.14 navštívil Filmový vestival Giffoni v Itálii (fotky na Zimbio a video zd
e), kde obdržel cenu za svůj životní přínos (podle Alanových slov) "jaksi povědomou" :-D (vypadala totiž jako Klofan z HP :-)
Festival je určen pro děti a mládež, takže se není čemu divit, že zavládlo takové nadšení z jeho příjezdu:-)
Překlady z rozhovorů přinesu příště ;-)

OSTATNÍ
- Alan v listopadu 2013 zavítal do Gusto, což je restaurace v Scheffieldu a
nechal se zvěčnit s majitelem :-) 
21.12.2014


Přeji všem klidné a veselé svátky vánoční
a v novém roce hodně zdraví, lásky a radosti!

Vaše Alis :-*

Tady se můžete podívat na oficiální trailer k filmu A Little Chaos

 


 
12.12.2014


Mezinárodní filmový festival v Marrakechi (5.12. - 13.12.2014)

Alan se stal jedním z porotců na 14. ročníku festivalu v Maroku a zúčastnil se i slavnostního předávání cen za přínos filmu, které obdrželi Jeremy Irons a Viggo Mortensen. 
Stránky festivalu zde.

FOTKY
- Zimbio
- Alan4ever
- GettyImages

VIDEO
- Belfasttelegraph.co.uk (překlad níže)

"Když jsem v této, jak to říct, pro mě podivné zemi, ... byl jsem tu kdysi, když jsem byl student, spával jsem na střechách a byl jsem bez peněz. Nyní je to pro mě jiná zkušenost, vrátit se. To mi připomíná, že čím víc pracujete na filmu, jako herec, nebo jako režisér, tím snáze si připustíte, že nic nevíte. Jsem rád, že jsem tady, čistý, otevřený všem filmům, invencím a mým smyslům."

Na závěr videa (na červeném koberci) Alan říká, že je toho před nimi hodně (před porotou), je neskutečný výběr filmů a tak to bude složité.Možná jste nevěděli o Smrtonosné pasti

Na internetu se objevil článek o šesti šílených skutečnostech, které se týkají filmu Smrtonosná past. Dva z toho jsou o Alanovi:

1. Závěrečná scéna s Hansem Gruberem byla trochu více skutečná, než se zdá.
Režisér John McTiernan se s týmem kaskadérů domluvil, že až napočítá do tří, nechají Alana spadnout na vzduchem naplněný vak z necelých osmi metrů. Jenže před natáčením to změnili, protože režisér chtěl co nejvíce autentickou reakci. Takže Alana pustili už po číslovce "jedna". Takže ten udivený výraz Hanse Grubera je nehraný!


2. To, že nevidíte Hanse Grubera střílet (respektive, vždy je střih z jeho tváře jinam) má své opodstatnění

Vždy, když Alan vystřelil ze zbraně, nekontrolovaně ucukl - což je patrné ve scéně, kdy Hans zastřelí Takagiho.

- z natáčení filmu (vč. rozhovoru s AR, kde uvádí, že nehraje záporáka, ale někoho, kdo chce v životě určité věci, dělá určitá rozhodnutí a jde za nimi :-)
- něco pro zasmání Smrtonosná past - muzikál :-D


The Last Ship

3. října 2014 se Alan na Broadwayi zúčastnil premiéry Stingova nového muzikálu Last Ship (Poslední loď). Kromě Alana byl mezi hosty i další broadwayský veterán, Jim Parsons (Teorie velkého třesku).
- fotky na Broadwayworld
 
30.11.2014


Mezinárodní filmový festival Camerimage 2014

22. ročník festivalu se konal od 15. do 22. listopadu v polské Bydhošti. Alan zde představil film "A Little Chaos" a zároveň obdržel cenu Krzystofa Kieslowského za mimořádný herecký přínos. V prohlášení MFF bylo uvedeno: "Alan Rickman byl vždy skvělým partnerem pro všechny filmaře, protože dokázal využít své herecké atributy--hlas, vzhled, pohyb--tak, aby jim pomohl vytvářet nové filmové světy."

Zde je 
stránka festivalu věnované Alanovi.

VIDEO z vyhlášení ceny a děkovná řeč (překlad níže)
Než byla Alanovi cena předána, byl promítnut krátký sestřih jeho nejúspěšnějších rolí.

 

Na úvod své děkovné řeci Alan zažertoval: "Při pohledu na některé z ukázek si myslím, že by se měla cena nazývat Cena za přehánění." Dále řekl: "Je to pro mě mimořádná čest, protože tato cena nese jméno Krzystofa Kieslowského, který je pro mě skutečným hrdinou. A to sahá do doby, kdy jsem coby student umění sledoval "Krátký film o zabíjení" a "Dvojí život Veroniky" -- to bylo na samém začátku. A to jsou časy, kdy víte, že se vaše mysl mění. Naučil mě, že můžete být pečlivý a trpělivý. Že politika a duch mohou existovat ve stejném obraze. Takže tato cena bude vždy něčím, co je s tím spojené. Což je nebezpečná myšlenka, protože po těch všech ukázkách a vzpomínkách, vám zítra představím něco nového. Film "A Little Chaos", který jsem režíroval a kameramanem byla velká přítelkyně tohoto festivalu, moje drahá kamarádka Ellena Kuras, která byla ke mě doslova "přilepena" během natáčení."

Potom se Alan zarazí: "Řekl jsem toho příliš v angličtině." :-D a tak musí chvíli počkat, než překladatel vše přeloží do polštiny. Potom mu na omluvu nabídne svou cenu a ještě dodá, že se moc omlouvá a zeptá se, zda zmínil Ellenu Kuras. Překladatel však nedělal doslovný překlad, ale obecný, takže toto vynechal a proto to následně dopřeložil. Alan dodal: "Protože jinak by mě zabila (když by ji nezmínil). Každopádně, ti z vás, kteří zítra film uvidí, já vím, bude na hony vzdálený od Kieslowského, ale věřte mi, já znám hodnotu jeho odkazu. Mnohokrát děkuji."
Další zdroje k výše uvedenému textu: Variety - Variety - updateRozhovor s Alanem během festivalu (překlad níže)

Váš hlas je kultovní. Jak přistupujete ke svým rolím ve smyslu použití Vašeho hlasu?
Myslím si, že každé rozhodnutí které děláte závisí na daném scénáři. Někdy je to vědomá věc, mám na mysli třeba akcent, to si musíte vybrat. A možná umístění. Skutečně nevím. Museli byste mě ukázat scénář a vidělo by se. Víte, v mém novém filmu, kde si také zahraji, víte, vždy je to zajímavá cesta, když váš hlas kolem vás zní. Když hrajete krále Ludvíka XIV, tak nebudete mluvit jako když mluvíte na ulici. Musíte mít odstup od ostatních, jako kdybyste nechtěli odhalit vaše tajemství, nebo něco takového. Ale nemyslím si, že by to bylo zvláště vědomé.

V jednom rozhovoru jste uvedl, že Váš film "A Little Chaos" má feministické hledisko a měl by oslovit moderní publikum. Mohl byste k tomu něco říct?
Já myslím že ano, protože ženy na dvoře krále Ludvíka XIV byly především dekorativními objekty. Nebyly tam pro jejich chytrost. A, jak se ukázalo, když se (Ludvík XIV) setkal s markízou de Maintenon, stala se mu jakousi učitelkou a našel u ní útočiště, v její jednoduchosti. Ale kromě toho, šlo o to jak jste krásná, jaké máte šaty, z jaké látky, jaké šperky, jak si budujete pozici ve společnosti. Myslím si, že to nebylo tak vzdálené od toho, jaké problémy řešily dřívější ženské filmové hvězdy. Ženy jsou obecně řízeny muži, pro muže.

V průběhu našeho festivalu se snažíme zvýšit povědomí o přehlížení žen, kameramenek. Můžete k tomu něco říci, ve spojitosti s Vaší spoluprací s Ellenou Kuras?
Přál bych si, aby tady nyní byla, protože byly doby, kdy měla pocit, že nebude moci pracovat. Pracovat s ní bylo, jako kdybyste pracovali se svou druhou půlkou. Každý den jsme společně jezdili na plac, hovořili jsme o tom, co budeme ten den dělat, jak toho dosáhneme. Naše práce byla komplexní. Když jsem byl v záběru, stala se druhým režisérem a já jsem jí věřil a to především v tom, jaký záběr byl dobrý a který ne. Pokud by chtěl někdo Ellen během natáčení popsat, tak by ji vystihovala volnost, coby kameramanky. Byla zvyklá držet kameru a stále se s ní pohybovala. Můj film ji po většinu natáčení připoutal na místě, aby se stala pozorovatelem. Příležitostně jsme ji pustili. Myslím si, že to pro ni byla výzva. Ten film je stejně její jako můj. Rozhodně.

Když ve filmu také hrajete, bylo pro Vás těžké sám sebe i režírovat?
To je nemožné. Hrajete a potom se k sobě neotočíte a řeknete si: "Jaké to bylo? otočí se ke svému druhému já "Já nevím" opět se otočí "Co ty myslíš?". Byl jsem obklopen herci, kterým věřím. Dospěl jsem do bodu, kdy věřím tomu, že pokud jako herec řádně nasloucháte, potom řádně reagujete. Podle mě je vše o naslouchání.

Jak se Vám podařilo vytvořit vztah s hlavní herečkou filmu, Kate Winslet, jednou jako režisér a podruhé jako herec?
Závisí to na důvěre. Zažili jsme spolu již filmový vztah, když jsme spolu poprvé hráli, když jí bylo devatenáct, v "Rozumu a citu". To byla její první skutečně velká role a já jsem hrál muže, který se do ní zamiloval. A nyní po sedmnácti letech, je to jiný druh intimity, kterou sdílíme, ale je velmi hluboká. Bylo skvělé s Kate natáčet, protože, když se vrátím k tomu, co jsem říkal o poslouchání, ona je jednou z těch nejepších posluchaček ve filmu. Udělala všechny domácí úkoly a vrátila se vždy naprosto připravená. Doslova se z ní stane otevřená kniha. Takže potom jako režisér zjistíte, že dokáže využít každou vteřinu, kdy je v záběru.

Než jste zrežíroval svůj druhý film, čekal jste mnoho let. Je to tím, že je režírování tak náročné, nebo protože jste tak dlouho hledal ten pravý námět?
Ne, bylo to kvůli Harry Potterovi. Když jsem to podepsal, že do toho půjdu, byly napsány první tři knížky. Potom byla dlouhá cesta ke čtvrté, páté, šesté, sedmé. A potom bylo osm filmů a vy jste ve všech. Takže přestože jsem natáčel jen 7 týdnů v roce, nemohl jsem se pustit do režírování filmu.

Protože jste kultovní herec pro poslední dvě generace diváků, vytváří to na Vás nějaký tlak?
Ani ne, protože je to pryč. "Smrtonosná past" byla skoro před 30. lety, a v mnoha směrech i Harry Potter mi připadá jako před 30. lety. To je dobrá věc u herců, svléknete kostým, necháte vše za sebou a stojíte v přítomnosti. Jsem rád, že jsem byl součástí něčeho, co zůstane ve vzpomínkách diváků.

Takže jste skutečně schopný nechat role za Vámi, nebo ve Vás každá nějakým způsobem zůstává?
Myslím si, že opravdu dobrá vlastnost filmu je ta, že vám to umožní nechat to úplně být. Je to velmi zvláštní druh koncentrace a dokonce paměti, věty s vámi nezůstanou velmi dlouho. Učíte se je velmi přítomným způsobem. Nikdy nevíte jak bude každý režisér přistupovat ke zkoušce, nebo opakovaným záběrům. Je to velká tržnice s energií, udělat film. Když 6 měsíců, 8 dní v týdnu hrajete v divadle, je to podstatně jiný případ. Toho je těžké se potom zbavit. U filmu platí a souvisí to s jeho slávou, že je to zde a teď. A když je to pryč, je to pryč.

Jste také známý pro svůj skvělý komediální talent, ale jak jste se rozhodl vtipně ztvárnit Marvina, robota ze "Stopařova průvodce po Galaxii", když jde jen o malou roli a navíc jste ho jen mluvil?
Nevím jestli je to schopnost, je to jen zvuk hlasu. To mi připadlo, den poté, co se to natočilo, že by bylo dobré, kdybych byl do celé věci více zainteresován trochu dříve. Musíte si zvyknout na to, co už se natočilo. Říkám, že rád hraji v komedii, ale kousek komedie je ve všem, je to vždy dostupné. Nemusíte dělat žerty, pokud dokážete lidi rozesmát tím, že jim něco připomente něco lidského. To máte vždy k dispozici v jakékoli roli. 

Něco lidského, nebo možná andělského? Jako v "Dogmatu"?
To byla pěkná výzva. Ta křídla vážila skoro 40 kg. Když se roztáhla, zasáhla až do druhého pokoje. Takže když se na to podíváte znovu, uvidíte, jak mě to stahuje dozadu. Kevin Smit je můj komediální hrdina, jeden z nejvtipnějších scénaristů.

Zde se nějakou chybou v editaci videa zopakovala předchozí otázka, takže nemohu přeložit, na co se Alana ptali :-o
Možná proto, že jsem byl vycvičený z umělecké školy, než jsem šel studovat herectví. Moje vizuální citlivost byla zaplacena daňovými poplatníky v Anglii. Pět let tréninku, způsob jakým se díváte na věci. Vždy jsem měl jako herec, a samozřejmě i jako režisér, zvláštní vztah s kameramany. Ne že bych se jim do toho pletl. Bylo to pro mne neobyčejné, když jsem dělal naposledy film s Patricem Lecontem (pozn. šlo o film "A Promise"), který film režíroval, ale zároveň byl za kamerou. To jsem nikdy předtím nezažil. A to bylo potvrzení toho podivného vztahu, nebo bývalých vztahů, které jsou v příbězích. Protože on se díval přímo skrz objektiv, na nás, na herce. Já se tomu velmi vyhýbám, nedívám se ani nyní, ukazuje na objektivy kamer, je to pro mě skoro jako lidská bytost. Není to tak objektivní.

FOTKY
Pinterest 
- Music.yahoo
- Thenews.pl

Další překlady rozhovorů, které proběhly během festivalu, přinesu co nejdříve :-)
22.11.2014


A Promise (Slib)

Romantické drama se odehrává v Německu těsně před první světovou válkou. Bohatý majitel ocelárny, Karl Hoffmeister (Alan), si mezi svými podřízeními všimne mladého muže, Frederica Zeitze, který oplývá značnou inteligencí a dobrou pracovní morálkou. Rozhodne se toho využít a povýšit ho. Karlovo zdraví se zhoršuje, nemůže již vykonávat svou práci a tak pověří Frederica, aby ho v řízení firmy zastupoval. Brzy se Frederic setká i s jeho, o mnoho let mladší, ženou Lotte. Zároveň začne doučovat jejich syna Ottu. Frederica přitahuje Karlova manželka od prvního okamžiku, ale snaží se svým citům bránit. Protože v domě Hoffmeisterů tráví stále více svého času, dostane nabídku, aby opustil skromný podnájem a nastěhoval se k nim do vily. Od té doby to už začíná mezi Fredericem a Lotte jiskřit, což neuniklo ani Karlovi. Následně přichází nabídka zahraniční cesty do Mexika, která má trvat dva roky. Nyní již oba vědí, že se milují.

Film trvá 98 minut a jde o francouzsko-belgickou koprodukci. Světová premiéra proběhla 4.9.2013 na Filmovém festivalu v Benátkách a např. 20.12.2014 film zavítá do Japonska.
Diváky a kritiky nebyl přijat příliš dobře. Je mu vyčítáno, že z roviny dramatu sklouzává spíše ke komedii, kritizována je kamera či nevyužití potenciálu příběhu. Mě osobně se film celkem líbil, samozřejmě že tam byly některé momenty, které mi vadily (třeba zrovna to přibližování kamerou, nebo slabší druhá půlka příběhu). Dala bych tak 60%.
 
YOUTUBE
- oficiální trailer
pár scén z filmu s Alanem a ještě jedna
- z tiskové konference na filmovém festivalu v Benátkách: jedna a dva + červený koberec (pouze na začátku videa)

(Alan odpovídá na dotaz: "Jsem trochu ustaraný, když slyším, že je to poprvé, co hraji zajímavou postavu. Nevím, záleží na tom, co jste viděli. Ve filmech, kde jsem hrál jsou,.... nevím, možná proto, že hodně z nich nebylo distribuováno. Některé z postav jsou komplikované, některé přímočaré, některé veselé, některé vážné, některé dobré, některé špatné. To poslední co můžete udělat, a to říkám já, pokud jste herec, to poslední co můžete udělat je soudit svou postavu. Nevíte, zda je dobrá, nebo špatná. To je na vás (divácích). Hraji postavy je takové, jaké jsou.")

FOTKY z filmu
- v ocelárně
- v jídelně
- v pracovně

FOTKY z premiéry v Benátkách
- celebitchy.com
- justjared.com
19.11.2014


A Little Chaos (volný překlad: Trochu chaos)
- celosvětová premiéra proběhla 13. září 2014 na Mezinárodním filmovém vestivalu v Torontu
- premiéra ve Velké Británii se uskutečnila 17. října 2014 na Londýnském filmovém vestivalu
- v dalších zemích se film objeví na začátku roku 2015 (u nás až ke konci roku 2015)

Jedná se o komediální romantické drama, které Alan nejen režíroval (jedná se o jeho druhý filmový režisérský počin), ale také se zde objeví jako herec.
Děj příběhu pojednává o zahradní architektce, ženě se silnou vůlí, která byla vybrána, aby vybudovala jednu z hlavních zahrad u nového paláce Ludvíka XIV ve Versailles. Hrdinka se profesně i osobně zaplétá do vztahu s věhlasným dvorním zahradním architektem André Le Notrem.

Film bude trvat 116 minut - Hlavní ženskou roli ztvárnila Kate Winslet a Alan se představí jako Ludvík XIV.
Výběr z rozhovorů

Variety.com
Na otázku, jak se vypořádal s režírováním a zároveň hraním, Alan odpověděl - Myslím si, že by proti tomu měl existovat zákon, ale jiní tak rozhodli. Samozřejmě, přemýšlíte o Orsonu Wellesovi (pozn.: režisér, scénárista, herec, ..., který zároveň hrál v několika filmech, které režíroval) a říkáte si "zklapni" a vypořádej se s tím. Byla to nutnost z ekonomických důvodů a já jsem byl obdarován neskutečně podporujícím týmem. Zadruhé, Ludvík se moc nehýbe. Lidé chodí za ním.

Od doby, kdy byl uveden Vámi režírovaný film "Zimní host", uběhlo již více jak deset let. Proč jste se k režii vrátil až po takové odmlce?
Maličkost s názvem Harry Potter se připletla do cesty. Stalo se tak v roce 2000 a přestože se jednalo jen o sedm týdnů za rok, znemožnilo to režírování. Strávil jsem tím rok a půl svého života. Poté, co bylo mé hrdlo napadeno hadem, byl jsem osvobozen a udělal toto.

Měla Kate nějaké problémy s tím, být po kolena v blátě a špíně po většinu filmu?
Ona tohle všechno miluje. V době, kdy jsme ji v jednu hodinu ráno hodili do vody, byla 14 týdnů těhotná. Pouze jsme zjistili, že je těhotná když natáčení začalo, ale ona říkala, že je to v pořádku, protože "já mám vždy jednoduché těhotenství".

Bylo těžké probudit v život dvor krále Ludvíka XIV se vším tím bohatstvím, když máte omezený rozpočet?
Z mých let strávených v divadle vím, že omezení jsou někdy dobrá pro fantazii.

Zahradničíte?
Jako zahradník jsem naprosto beznadějný, ale vážím si té dovednosti. Hovořím s vámi z New Yorku, kde jsem přibližně 200 metrů od High Line (pozn.: jde o netradiční park, který je vybudován na zastřešení železnice, která městem prochází (délka je 2,33 km), jde o obrovský dar pro všechny. Chcete-li získat určitý pocit svobody a přírody. Je vzrušující vidět přírodu, muže a ženu ve spojení, podle mluvy filmu "trochu v řádu a trochu v chaosu".

Dá se tato zásada použít i pro něco jiného, než na zahradničení?
Doufám, že ano. Je to hlavní myšlenka filmu, že každý někoho potřebuje. Promlouvám k mladým hercům a opakovaně tvrdím, že kázeň a svoboda jsou dvě strany téže mince, jedná se takřka o to samé slovo a vy nemůžete mít jedno bez druhého.

FOTKY z natáčení 1 a z natáčení 2

VIDEO
ukázka z filmu 
- příchod na premiéru v Torontu
- příchod na premiéru v Londýně

(Opět byl dotazovaný na zahradničení a říkal, že má zahrady rád a rád v nich tráví čas, ale nechtějte po něm aby květiny zaléval, nebo myslel na to, kdy mají být zality, nebo aby se o cokoliv v zahradě staral. Zároveň velmi hezky mluvil o Kate Winslet, jaké má všestranné nadání a že snad není nic co by neuměla:-)

19.11.2014


OPĚTOVNÉ ZPROVOZNĚNÍ AR WEBU ;-)


Archiv starších zpráv: 2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008 - 2007 - 2006 - 2005 - 2004 - 2003 - 2002


Nahoru

free counters