Galaxy Quest  (Galaxy Quest), USA 1999

Klikni pro větší formát

     
ZPĚT na Tvorba: Film
   

ODKAZY

TV, KINO, TISK - přehled kdy byl film v TV, kině nebo se o něm psalo v časopisech
OBCHODY - české, slovenské, anglické a německé internetové obchody vč. porovnání cen a rad
INZERCE - pro všechny, kteří film shání nebo ho chtějí prodat
● INTERNET - oficiální stránky - fandovské stránky
SCREENSHOTY - snímky z filmu / snímky z bonusového materiálu na DVD
 

O FILMU


 

Režie: Dean Parisot
Hrají: Tim Allen, Sigourney Weaverová, Alan Rickman, Tony Shalhoub a Sam Rockwell
Vydavatel: Bonton Home Video; Premiéra v českých kinech 29. června 2000 a k dostání v ČR na VHS od 1.10.2001

Skvělá komedie o tom, co se stane, když si mimozemšťané popletou sci-fi seriál pozemšťanů ze 70. let s dokumentem skutečných událostí a unesou stárnoucí herce, kteří se v maskách a kostýmech těchto postav vydávají na setkání s fanoušky Kansasu, aby jim coby slavní hrdinové pomohli proti nepřátelům. A tak, než se herci nadějí, ocitnou se ve vzdálené galaxii, na skutečné vesmírné lodi, která je reálnou kopií lodi v seriálu a musí zapomenout na své spory a stát se skutečnými hrdiny, aby zachránili své mimozemské obdivovatele a sami sebe v již zahájené mimozemské válce o "Omegu 13".
 

 
DVD (disk obsahuje):

Interaktivní menu; Přímá volba scén; Upoutávka; Dokumenty; Rozhovor s herci;
Speciální bonusy: Vesmír, Ztraceni v čase
Audio Dolby Digital 5.1: anglicky
Audio Dolby Digital 2.0: česky, maďarsky, polsky
Titulky: české, anglické, turecké, maďarské, řecké
 
Screenshoty z rozhovoru s Alanem Rickmanem si můžete prohlédnout zde.
Jejich autorkou je Verča Bartošová.

Recenze filmu od Daniely:
Další úžasná, bláznivá komedie, tak trochu parodie na Star Trek a jiné sci-fi seriály. 
Alan Rickman zde hraje herce Alexandra Danea, který byl kdysi na divadelních prknech velice úspěšný v shakespearovských dramatech a před 18 lety se „upsal“ k hraní v televizním seriálu Galaxy Quest, což je nyní podle něj značná potupa (viz jeho vůbec první slova ve filmu: „Jak jsem to dopadl. Hrál jsem Richarda III.. Pět děkovaček…“, která už všichni ostatní herci znají nazpaměť). Alexander je zatrpklý, sarkastický, věčně nabručený a naštvaný a nanejvýš alergický na frázi: „Při Grabhtarově kladivu…“, kterou v seriálu používal coby poradce komandéra (Tim Allen) téměř před každou větou.
 Jako příznivce sci-fi a milovník parodií jsem se vážně pobavila a každému doporučuji - stojí to za to.

 

Dr. Lazarus


 

Herec Alexander 'Alex' Dane (Alan Rickman), v seriálu Galaxy Quest hraje postavu zvanou Dr. Lazarus. Dane má stále špatnou náladu, protože jako představitel Richarda III skončil u "hloupého" sci-fi seriálu a přímo nesnáší větu o Greptrově kladivu, která ho v seriálu proslavila.

Dalším členem posádky, který prošel unikátní transformací byl Alan Rickman, který hraje Alexandera Dana. Slavný Shakespearovský herec, Dane je navždy spojován se svou rolí v televizním seriálu Galaxy Quest - Dr. Lazarus, napůl člověk, napůl mimozemšťan z planety Tev'Meck. "Alexander odstartoval svou kariéru, když přijal nabídku na roli v tomto seriálu, ale stal se tak navždy obsazován do obdobných rolí," říká Parisot. "Už nikdy se nemůže vrátit k Hamletovi, je uvězněn ve své roli a proto má depresi, kdykoli si oblékne svůj seriálový kostým."

Pro Rickmana to byla první role ve sci-fi filmu. Filmem byl nadšen od prvního okamžiku co začal číst scénář. "Je vždycky dobrým znamením, když při čtení scénáře vás to nutí stále otáčet stránky a číst, já jsem je stále otáčel a smál se. Film má chytrou a vtipnou myšlenku, navíc velmi dobře zpracovanou." Jako rodilý mimozemšťan má jako jediný z celé posádky zvláštní masku, kterou mu přichystali specialisté ze studia Stana Winstona. "Myslel jsem, že je důležité, aby maska byla natolik dobrá, aby přesvědčila Thermiány, kteří věří, že jsme skuteční, ale aby byla zároveň trochu ujetá v tom smyslu, aby bylo znát, že si ji nasazuju sám," říká Rickman. Rickman rovněž svou masku použil jako hereckou metodu, jak uvedl Parisot: "Chtěl, aby mu ta maska byla nepříjemná a aby mu tak pomohla ke kýženému hereckému výrazu, totiž, že svou roli nenávidí....a to se opravdu povedlo."


Natáčení bylo pro celý štáb velmi náročné, díky vysokým teplotám, všudypřítomnému písku a velmi špatné dostupnosti celého místa. „Nosit gumovou masku a bavlněný kostým na místě jako je Goblin Valley je skutečná zkouška výdrže," říká Rickman. „Ale je to úžasné místo!“
Součástí natáčení, byly i průzkumy a výzvědy na skutečných sci-fi setkáních, konaných po celých Spojených státech. Alan Rickman k tomu uvádí: „Myslím, že je fajn, když se lidé po té, co se vrátí z nějaké nudné práce obléknou do kostýmů a jdou si někam hrát na hrdiny. Bůh ví, že to je to, co já dělám vlastně celý život.“ "Je to jako být znovu dítětem,“ dodává Allen. „To je i důvod proč miluju filmování.“ „Pro mě,“ říká Weaverová, „bylo natáčení velmi pozitivním zážitkem a velkou zábavou, doufejme, že se diváci budou rovněž dobře bavit.“

Převzato ze stránek 365dni.

Rickman byl za tento film v roce 2000 nominován na Saturn Award, jako nejlepší herec ve vedlejší roli.

  
   

Oficiální plakát  
         
* * *
  Za tento plakát děkuji
Verče Bartošové
     

Nepoužívejte fotky označené * bez mého svolení. Děkuji!
Byly naskenovány z časopisu Cinema 6/2000.
 
©1999 - Dreamworks

           
Z natáčení       Z natáčení

Fotky jsou z časopisu Premiere, foceno Davidem Strickem a Murrayem Closem
Za nascanování a zaslání těchto dvou obrázků děkuji Irence Z.
(Nepoužívejte tyto fotky na svých webových stránkách bez svolení autora. Díky!)

  

Screenshoty od Daniely


     
  
     
  
   
Autorkou výše uvedených screenshotů je Daniela. Bez jejího svolení je nepoužívejte k jiným než osobním účelům. 
V případě dotazu mě prosím kontaktujte. Děkuji!

  
 
Doplnění screenshotů od Calwen

              
 


Nahoru