Alena's Alan Rickman Page - ČLÁNEK

     
ZPĚT na stránku Interview
   
 
 

 
Článek přeložila Misha. Díky!
Dalo to dost práce a proto tento překlad, ani jeho části, nepoužívejte bez našeho svolení. Anglický originál pochází ze stránek Alan Rickman - The Voice. Za povolení jeho překladu děkuji autorce jmenovaných stránek Tami Chapman! Thank you very much!

     

 
Alan Rickman odhaluje své emoce
San Francisco Chronicle
Carol Muskoron, mimořádně pro Chronicle

Londýn - Divadlo znamená pro herce Alana Rickmana jistý nátlak. Ale někdy je to právě nátlak, bez kterého by tuto práci nemohl dělat.

"Divadlo si někdy bere víc než dává," vzdychá Rickman. "Je to skvělé když opona na konci padá...a skvělé je když vy to můžete udělat taky. Plně se soustředit dvě hodiny je náročně. Když se vám něco nepodaří ve filmu, můžete to zahrát znovu."

Dnes večer - večer po londýnské premiéře jeho nového filmu "Love Actually" - "Láska Nebeská" - by měl více mluvit o hraní ve filmech. Navzdory Rickmanově reputaci divadelního herce - hraje už léta s divadelní společností the Royal Shakespeare Company a nedávno účinkoval ve hře Noela Cowarda "Private Lives" - "Soukromé životy" na Broadway a na londýnském West Endu - je pravděpodobně nejvíce známý  ve Státech pro svou roli ve filmech Harryho Pottera a pro věrohodné ztvárňování záporných postav. Hrál zlověstného vůdce gangu ve filmu "Die Hard" - "Smrtonosná past" a násilnického šerifa z Nottinghamu ve filmu "Robin Hood: Král zbojníků."

Ve filmu "Láska Nebeská", který se zde začíná hrát v pátek, se proplétá devět milostných příběhů do jedné zápletky. V jedné z nich hraje Rickman Harryho, manžela Karen (Emma Thompson) - mají dvě děti a zdají se být bezchybným párem (ačkoli Harry ji podvádí se sekretářkou).

Film byl napsán Richardem Curtisem ("Čtyři svatby a jeden pohřeb, "Notting Hill" a "Deník Bridged Jonesové"), který také ze začátku režíroval a v Britském filmovém světě by se dal označit jako typ filmu Kdo je kdo. Kromě Rickmana a Thompsonové se pyšní takovými hvězdami jako je Hugh Grant, Rowan Atkinson, Liam Neesonová a Američany Laurou Linneyovou a Billy Bod Thorntonem (jako americkým prezidentem Spojených států). Linneyová hraje Sarah, mladou ženu s temným a tragickým tajemstvím, Grant hraje fiktivního britského ministerského předsedu, který má vyhraněné názory na přátelství mezi Británií a Spojenými státy.

Rickman už s Thompsonovou pracoval předtím - ve filmu "Judas Kiss" - "Jidášův polibek" vytvořili romantický pár - "Pracovat s ní znovu je výhra, to, že jsme blízcí přátelé tomu pomáhá," říká Rickman. "Možná že toto byl částečný důvod, proč si nás Richard Curtis vybral."

Ačkoli Rickmanův charakteristický úšklebek mu přisuzuje role spíše filmových padouchů, on může toto pravidlo snadno vyvrátit. "Film jako je 'Láska Nebeská' se docela vymyká mému standardu ale je to pro mě výzva," říká, "Tento film je o tom, o čem se běžně nemluví."

Rickman se narodil v chudé části Londýna a v 8 letech přišel o otce. Dostal stipendium na dobrou londýnskou školu. Herecká dráha nebyla ta, na kterou se vydal po škole, Rickman se chtěl stát uměleckým grafikem. Vždy se zajímal o politiku, v Británii je znám jako zapřisáhlý zastánce Labour Party - 'dělnické strany'. Ve svých šestadvaceti letech  se přihlásil na Královskou akademii dramatických umění, dostal se tam, ale až ve dvaačtyřiceti na sebe upozornil ve hře "Les Liaisons Dangereuses" - "Nebezpečné známosti" ve Stratfordu nad Avonou.

Lindsay Duncan prohlašuje, že "Mnoho lidí odcházejících z divadla se chtělo milovat a většina z nich to chtěla právě s Alanem." Vysoký muž s milou upřímnou tváří, Rickman se stal  něco jako sex symbol, pojem, kterému nevěnuje přílišnou pozornost.

"Snažím se být tak upřímný, otevřený a přirozený herec, jak jen to jde," říká. "A všímám si, že když se herci snaží být upřímní, vytváří se tak jistý druh půvabu, protože lidé to vnímají jako součást jejich osobnosti nebo si myslí, že to tak je. Možná, že to vytváří přitažlivost."

"Úspěch na jevišti nebo ve filmu nemá nic společného s tím, jak herec vypadá, ale s emocemi, které do toho vkládá," říká a opakuje tato slova pomalu: "Jsou to E M O C E."
 

     

Nahoru