Alena's Alan Rickman Page - INTERVIEW

     
ZPĚT na stránku Interview
   
 
 

 
Interview přeložila Lucys
Dalo to dost práce a proto tento překlad, ani jeho části, nepoužívejte bez našeho svolení.
Text pochází z tohoto videa a zde je odkaz na další obrázky a další krátké video z tiskové konference.

     

     
S TÍMTO PROJEKTEM SE CÍTÍME JAKO DOMA
29.8.05, Španělsko

Tento týden se před médii prezentovalo natáčení „Parfému“, filmu podle bestselleru Patricka Süskinda. Film má hvězdné obsazení – mladičký Ben Whishaw, Alan Rickman (známý z Harryho Pottera), Rachel Hurd-Woodová a Dustin Hoffman, který se nemohl zúčastnit prezentace. Film, který se natáčí střídavě v Mnichově, Barceloně a Geroně, je režírován  německým režisérem Tomem Tykwerem a produkován Berndem Eichingerem. Oba muži počítali s tím, že natáčení bude probíhat ve Španělsku, a také se spoluprací se španělským souborem „La Fura dels Baus“ (barcelonská experimentální skupina).

Proč jste si vybral města jako jsou Barcelona a Gerona pro natáčení filmu, jehož děj je zasazen do Paříže?

Tom Tykwer: Hledání vhodného místa nám zabralo hodně času. Současná Paříž není, v tuto chvíli, to, co potřebujeme. Nic tam již nepřipomíná 18. století. Kdežto Barcelona má, ve své podstatě, ve svých ulicích něco temného, co mnohem více odpovídá té době a našim potřebám. Gerona má také úžasnou architekturu. Jsme velice spokojeni.

Alane, mohl byste nám popsat vaši postavu?

Alan Rickman: Jsem otcem této dívky (ukazuje na Rachel), které je nejkrásnější na světě (září). Jsem osoba, která je svědkem vraždění žen a hodlám zabránit tomu, aby stejný osud potkal i moji dceru.

Máte v úmyslu film prezentovat i na jiných festivalech?

Bernd Eichinger: Zatím nemáme žádný plán. Historie už je velmi známá. V tento moment, ne. To, co musím říct, je, že film bude uveden na podzim příštího roku.

Tom Tykwer: Na premiéru zveme všech 3000 komparzistů, kteří s námi na filmu spolupracovali. S těmito lidmi jsme se pokusili zachytit literaturu 19. století a pravda je taková, že jsme upravili okolnosti tím, že jsme, kvůli oživení, naplnily prostředí té doby špínou a svinstvem.

Vyskytuje se ve filmu nějaká komplikovaná nebo problémová scéna?

Tom Tykwer: Je to film, který představuje neustálé těžkosti. A právě to je součástí zábavy. Existuje sekvence, ve které hlavní postava poprvé spatří Paříž a pozoruje její bohatství a mění se v jinou osobnost. Pro tuhle scénu jsme použili ulici Ferran v Barceloně, zaplněnou komparsem a úplně proměněnou. Bylo to velmi složité, bylo potřeba mnoha drobností, které sladily celý výstup. Potřebovali jsme, aby v ulicích, ve kterých jsme natáčeli, byla vždy vrstva bahna, abychom ukázali tu špínu. S lidmi nebyl žádný problém, za což jsem vděčen. Kdoví, třeba je to tím, že Barcelona je městem samých nočních ptáků.

Bernd Eichinger: Dva měsíce jsme natáčeli v gotické čtvrti Barcelony. Tohle by nebylo možné bez podpory tamních obyvatel.

Tome, našli bychom v „Parfému“ nějaký bod, který tento film spojuje s ostatními?

Tom Tykwer: Je to možné. Novým projektem se snažím přiblížit věcem, které jsem už udělal. Když srovnám „Parfém“ a moje ostatní filmy, je v nich stejný základ. Jsou částí jedné rodiny. S tímto projektem se cítím jako doma. Musím se cítit pohodlně, musím cítit podporu přes všechen ten tlak. Lidé už znají ten román a to je pro mě výzva.

Jak jde natáčení s „La Fura dels Baus“?

Tom Tykwer: Pracují na scéně, ve které je potřeba spousta lidí a mnoho techniky. Jsou velkou pomocí. Navíc, jsem jejich velkým fanouškem. Část, o které jsem se zmínil, je finální scéna filmu.

Rachel, jaká je tvoje zkušenost s tímto světem?

Rachel Hurd-Woodová: S filmováním nemám mnoho zkušeností. Začínala jsem už ve 12ti letech, přesto jsem ještě velmi mladá. Spolupracovala jsem na filmu Sherlock Holmes, který byl natáčen pro televizi, a na dalším s Jeanem Reno.

Kopíruje film svoji knižní předlohu?

Tom Tykwer: Vždy je třeba nějaké věci změnit. Román má jisté prvky, jako je smysl pro detail, vůni, což je základ. Autor používá skvělý jazyk, až puntičkářsky. Jenom rok jsme pracovali na shrnutí podstaty románu a napsání scénáře. 

Je to první adaptace tohoto tománu?

Tom Tykwer: Bernd Eichinger, můj producent, se k tomu chystal celých 20 let.

Bernd Eichinger: Taky to bylo dost složité. Ale vše jsem zvládl.

Kolik stála práva k tomuto dílu?

Bernd Eichinger: To si raději nechám pro sebe. Mohu ale říci, že odhadovaná cena tohoto filmu je 60 milionů dolarů.

Rachel, co děláte pro to, abyste byla takhle krásná?

Rachel Hurd-Woodová: To je velmi neobvyklá otázka. Nevím.

Alane, s jakými vůněmi se setkáváte během natáčení?

Alan Rickman: S pachem potu z kostýmů. Boty, samet, kord… děláš, jako by sis neužívala tu vůni.

Bene, musel jste se nějak připravovat na vaši roli?

Ben Whishaw: Ne, žádné přípravy. Nevěděl jsem, co bych měl dělat. Poznání přišlo až v průběhu samotném natáčení.

A rozvinul se vám během natáčení čich charakteristický pro vaši postavu?

Ben Whishaw: Ne. Není to příběh o někom, kdo má jen dobrý čich. Pro mou postavu jsou mnohem důležitější věci, například lidskost.

Dustin Hoffman se rovněž podílí na filmu. Jaká je jeho role?

Tom Tykwer: Tento román je podnětný. Hlavní osoba prochází změnami a mění i ostatní. Nachází se ve Francii. Alan Rickman má roli kupce s esencemi. Osoba, kterou ztvárňuje Dustin, je dalším stupněm; vytváří esence z těch nakoupených od lidí, jako je Alan. Jean-Baptiste Grenouille (Ben Whishaw) zná voňavkáře Baldiniho (Dustin Hoffman), uvědomuje si, že on je voňavkový génius, a chce toho využít. Tady moc chceme ukázat  vztah učitel – žák.

Prostředí filmu je naturalistické nebo spíše smyšlené?

Tom Tykwer: Osobnosti jsou takové, jako v románu. Převzali jsme všechny. Byli jsme velmi nerozhodní ohledně každého detailu, který jsme se chystali rekonstruovat co nejpřesněji. Snažili jsme se zdůraznit pocit skutečnosti. Odpovědnost za věrohodnost ale připadla hercům. Alan Rickman nám moc pomohl, protože už měl jisté zkušenosti s filmy z této doby.

Je pravda, že o roli, kterou nakonec dostal Ben Whishaw, se ucházeli i Orlando Bloom a Johnny Deep?

Tom Tykwer: Povídají se různé věci. U každého režiséra však nastane během castingu okamžik, kdy si říká: „Tohle je ta osobnost!“. A tou byl Ben. Už jsem ho viděl v divadle a to rozhodlo.

Ben Whishaw: Také jsem slyšel různé fámy, ale jsem pyšný, že tu roli mám já. Věřím, že výsledek bude stát za to…
 

     

     

 

©
Eowyn
Nepoužívejte tyto screenshoty na vašich stránkách bez svolení jejich autora! Děkuji
(These screengrabs were made by Eowyn, so don't use them without asking. Thank you)


  
  

     

Nahoru