Alena's Alan Rickman Page - ČLÁNEK

     
ZPĚT na stránku Interview
   
 
 

 
Článek přeložila Calwen. Díky!
Dalo to dost práce a proto tento překlad, ani jeho části, nepoužívejte bez našeho svolení. Anglický originál pochází z těchto stránek.

     

 
Rozhovor s Alanem Rickmanem
od Carola Muskorona

Ve svých padesáti je stále velice přitažlivý a hraje hlavní roli po boku Emmy Thompsonové, Hugha Granta a Liama Neesona v novém filmu Láska nebeská (Love Actually), který je v současnosti jedním z nejúspěšnějších britských filmů.

Netrápí vás někdy, že se žena dívá spíš na vás, než aby sledovala váš herecký výkon?
Bavím se u toho! Hodlám být upřímný a otevřený a hrát, jak nejlépe dovedu. Když herec vloží do role kus sebe, vytvoří se tak určité kouzlo, díky němuž lidé vidí cestu k vám jako k člověku.. nebo by ji aspoň měli vidět. Možná se to nezdá, ale celá tahle magie jsou jen hercovy emoce.

Nemyslíte, že po šerifovi z Nottinghamu v Robinu Hoodovi: Králi zbojníků a padouchovi ve Smrtonosné pasti jste se zařadil mezi “záporáky”?
Ne. Hrál jsem různé směsice charakterů. Všechny pro mě byly velice rozmanité – mám na mysli Opravdově, šíleně, hluboce nebo Rozum a cit a zrovna tak i záporné role.

Ale dáváte přednost obsazování do poněkud obyčejnější rolí.
Každá má něco do sebe, opravdu. Jestliže se po mně chce, abych byl ve své roli přesvědčivý jako realita, o to je ta role zajímavější. Film jako Láska nebeská je poněkud umírněnější, neztrácí však na výzvě. Mnoho z Lásky nebeské je o tom, co by nemělo být smutné, třeba i vztah mezi mnou a Emmou.

Když jste viděl Emmu Thompsonovou při natáčení Lásky nebeské, bylo to jako setkání s ex-manželkou?
No, bylo to, jako kdybych se vracel zpátky na známou půdu. Doteď jsme spolu dělali čtyři filmy: Rozum a cit, režíroval jsem ji v Zimním hostu a natáčeli jsme spolu Jidášův polibek (kde jsme byli v romantickém vztahu). Emma a já jsme vytvořili mnoho druhů humoru, avšak vždy seriozního. Mnoho smíchu na place je často problém. Každý měl ve filmu chvíli, kdy měl ukázat charakter své postavy. Pokud chcete divákům říct, 'Tohle jsou manželé a mají dvě děti,' musíte to udělat rychle, v jednom krátkém záběru. Dá se říct, že jako blízcí přátelé si s Emmou pomáháme. Možná právě proto chtěl Richard [Curtis, režisér a scénárista Lásky nebeské], abychom tu roli hráli my.

Trávíte hodně času v Hollywoodu?
Jen když tam pracuji.

Líbí se vám to?
Ano, protože můžete jít na film v deset hodin ráno a nikdo vám nebude jíst popcorn u ucha. Mám tam dobré přátele, kteří nejsou přímo z branže, a jsou tam i místa na venkově, kam můžete zavítat. Klidně strávím celý den chozením kolem Joshua Tree nebo jízdou do San Francisca.

Byl ve vaší kariéře moment, kdy jste si říkal: 'Udělal jsem to?'
To se mi ještě nestalo!

Ale ano!
Ne, protože jsou okolo vás lidé s mačetami. Někdy si řeknete, že jste to udělal, a kdosi vám oseká kotníky.
Cate Blanchett jednou řekla velkou pravdu. Řekla, že horizont je pohyblivý, ale to je jedině dobře. Dobrý pocit z něčeho by se nikdy neměl vytratit.

Když jste věděl, že jste tak nějak všeobecně známý, neměl jste chuť odpočinout si s pocitem dobře vykonané práce?
Ehm.. důležitá věc na téhle práci je nebýt všední.

Stále ještě podporujete labouristickou stranu?
No, vlastně si říkám: 'Kdo by je jinak volil?'

Takže je podporujete, ale nejste nijak zvlášť oddaný?
Ano, nejsem fanaticky nekritický, a nikdy jsem nebyl. Myslím, že dnešní svět je velice, velice komplikovaný a neexistují jednoduchá spojení.

Spolupracujete rád s Richardem Curtisem?
Oh ano, je báječný!

Spolupracoval jste s ním už někdy předtím?
Nikdy. Navíc tohle byl jeho první film, který režíroval. Já sám jsem byl doposud v roli režiséra jen jednou a upřímně Richardovi závidím jeho pohodu při natáčení a jemný cit, kde má kdo být a co má jak být. Byl prostě úžasný.

Zaznamenal jste velký rozdíl ve vaší kariéře po roli Snapea v Harry Potterovi?
Harry Potter... cítím ho jako jinou součást mého života. Není částí mého já, které hrálo Private Lives na
West Endu a režírovalo nebo které pracovalo na Lásce nebeské. Harry Potter je taková zvláštní škatulka, kterou jdu čas od času navštívit.

Četl jste všechny díly Harryho Pottera? Jste fanoušek?
Nemůžete přestat obracet stránky, nebo snad ano? Ne, nečetl jsem všechny knihy, snažím se co nejvíc pochytit při natáčení.

Role Snapea pro vás byla perfektní... bylo v tom něco z vás, co působilo trochu tajemně. Cítil jste to taky tak?
Skutečně dobré přirovnání. Právě tohle má Snape rád, to mu vyhovuje. Jsou zde ještě stojaté vody. A jisté nesnáze jsou tu pořád, zatím o nich nevíte, poněvadž je J. K. Rowlingová ještě neprozradila, ale jsou tu. O některých věcech vím, ale nic neprozradím.. Nechte se překvapit.

Jak jste přišel k Snapeovu příšernému účesu?
Jednoduše, je to paruka.

Máte nějakou oblíbenou divadelní roli?
Čím jste starší, tím víc od vás naneštěstí utíkají. Napadají vás myšlenky typu 'Hups! Tak tohle nemůžu vzít.' nebo 'To přece nejde!'. S přibývajícími léty vás některé role míjí.

Dáváte přednost divadlu před filmem?
Ne. Po roce, co hraji v divadle, je to poslední, o co bych stál, hrát něco jiného. Zatím je to vyvážené.

Vzalo si z vás divadlo hodně?
Ano.

A dalo vám také tolik, co si vzalo?
Ne vždy. Občas bere víc, než dává. Je to velmi mimořádná disciplína. Jestliže jsou ohlasy kladné, pak máme plné divadlo a jsou tu i lidé, co naříkají, protože nesehnali lístky, a vy jste jen bezvýznamná loutka. Začínající noc na Brodwayi je velmi stresující, ale to je to, co dělám. Je to součást mé práce. Je to nádherný okamžik, když jde opona na konci dolů... a je překrásné, když jste toho součástí. Divadlo znamená plné dvě hodiny soustředění, což je těžké. Když něco zkazíte ve filmu, pak máte možnost udělat to znova.

Jaká je vaše nejlepší věta, kterou jste pronesl ve filmu?
Dobře, bylo to před lety v jedné televizní sérii. Byl to tak trochu úlet z mé role. Obrátil jsem se k dvěma lidem a řekl jsem: 'Možná budete žít navždy.'

 

     

Nahoru