Alena's Alan Rickman Page - INTERVIEW

     
ZPĚT na stránku Interview
   
 
 

 
Interview přeložila Kathy
Dalo to dost práce a proto tento překlad, ani jeho části, nepoužívejte bez našeho svolení. Zdroj anglického originálu From love interest to master of dark parts.

     Od milostného zájmu po mistra temných stránek

(od Jasona Matloffa, korespondenta Globe, 30.11.2008)

Alan Rickman hraje dalšího ničemu ve filmu „Nobel Son“.

Když přišlo na obsazení hlavní postavy Eli  Michaelina v temně komickém kriminálním thrilleru „Nobel Son“, filmoví tvůrci neměli Plán B. Alan Rickman byl jejich první a jediná volba pro roli laureáta Nobelovy ceny (a nafoukaného hlupáka), jehož syn byl unesen a držen kvůli výkupnému.

„Měli jsme sen, že Alan bude hrát Eliho“, říká scénáristka a producentka Jody Savin, jejiž manžel, Randall Miller, byl režisérem, scénáristou i producentem filmu. „Měli jsme štěstí.“

Skutečně měli. Od svého filmového debutu v roce 1988, „Die Hard“, podává Rickman uznávané výkony ve filmech jako „Sense and Sensibility,“ „Galaxy Quest,“ Harry Potterovská série,  „Love Actually“, a „Perfume: Tehe Story of a Murderer.“

Po dokončení filmu „Nobel Son,“ který zde bude uveden v pátek, Rickman zářil v další práci Millerové a Savina, „Bottle Shock,“ nezávislé komedii, která však měla premiéru jako první, tento srpen.

Jedno chladné listopadové ráno usedl londýnský rodák, aby hovořil o hraní Eli Michaelina, o životě po Harry Potterovi, a proč je důležité podívat se blíže na jeho filmografii před tím, než si utvoříte názor na jeho kariéru.

J (Jason): Jaká byla vaše první reakce na scénář k filmu “Nobel Son“?

A (Alan): Pomyslel jsem si: „Kdo to sakra napsal?“ A pak jsem mluvil s Randallem a Jody po telefonu a opět si pomyslel: „Kdo jsou ti lidé?“ Ale bylo to, co se mi na nich líbilo, že není snadné jejich práci někam zaškatulkovat.

J: Eli se zdá být lehko „zaškatulkovatelný“. Co takhle: „ničema“?

A: Ví co chce a je šťastný. [smích]

J: Bylo zábavné ztělesňovat takovou postavu?

A: Vlastně to byla velká legrace. Protože na jedné straně je dospělý člověk a na druhé je jako jedenáctiletý.

J: Jednou jste řekl, že vaše postava ve filmu „Snow Cake“ (Rickman hraje bývalého vězně, který buduje přátelství s dospělou autistkou) vám byla podobná více než jakákoli jiná, kterou jste kdy hrál. Kolik z vás je toho v postavě Eliho? 

A: Dobrá, nějak to musíte uchopit. Hádám, že kus sobeckého podlézavce je uvnitř každého muže.

J: Eli vyhraje Nobelovu cenu za chemii. Oprášil jste v rámci přípravy na roli vaše staré školní učebnice?

A: To by byla ztráta času, protože pokud šlo o cokoli, co mělo něco společného s vědou, byl jsem ve škole úplně k ničemu.

J: Když už hovoříme o cenách, vaše postava v „Die Hard“, Hans Gruber, byla zvolena Americkým filmovým institutem jako 46. nejlepší filmový zlosyn všech dob. Jste na to hrdý?

A: Opakuji, neumím dávat nálepky, ale jestliže je tím míněno, že jsem odvedl dobrou práci v dobrém filmu, pak je to skvělé a já děkuji.

J: Během let vás mnoho novinářů zařadilo do kategorie herců, kteří často hrají zloduchy. Unavuje vás to?

A: Projděte si mé CV a pravděpodobně naleznete celkem šest rolí tohoto typu.

J: Proto jste v minulosti nerad mluvil o filmu „Die Hard“?

A: Na ten film jsem velmi hrdý, ale opakuji, jen si projděte mé CV.

J: Když to uděláme, najdeme směs velkorozpočtových studiových filmů [„Sweeney Todd,“ filmy o Harry Potterovi] a pak nezávislé snímky  [„Snow Cake,“ „Bottle Shock“]. Čemu dáváte přednost?

A: Mylím, že celkem vzato, mě více přitahují nezávislé projekty. Ale to neznamená, že bych nedělal něco více mainstreamovského, pokud tomu nechybí energie a vize.

J: Kvůli kterým filmům Vás lidé nejvíce poznávají?

A: „Sense and Sensibility,“ „Truly Madly Deeply.“ Teenageři mají opravdu rádi „Dogma.“

J: Poznávají vás děti jako Severuse Snapea z Harryho Pottera?

A: Ve skutečnosti ne, protože se zpravidla neprocházím v černé paruce.

J: „Harry Potter and Half-Blood Prince“ má premiéru v červenci a později v témže roce začnete natáčet konec série, „Harry Potter and Deathly Hallows.“  Jak se cítíte, když víte, že konec je na dohled?

A: Znamená to pro mě, že se budu moci více věnovat divadlu jako herec. To bych teď nemohl, protože nikdy nevím, jaké budou mé pracovní závazky.

J: Dělal byste někdy ještě film, pokud byste věděl, že bude mít šest pokračování.

A: Pouze pokud bych obdržel kolečkové křeslo a kyslíkový přístroj.

      

     

Nahoru