Alena's Alan Rickman Page - INTERVIEW

     
ZPĚT na stránku Interview
   
 
 

 
Text byl přeložen Rasputinem ve spolupráci s Alis. Díky!
Dalo to dost práce a proto jej, ani jeho části, nepoužívejte bez mého svolení. Anglický originál pochází ze stránek
The Unofficial AR Page. Za povolení jeho překladu děkuji autorce jmenovaných stránek Suzanne! Thank you very much!

     

 
"
Neoplocujte mě..." říká Alan Rickman
Sarah Gristwood
RSC News - Jaro 1986

Člověk by si mohl bez příliš velkých obtíží myslet, že vidí spojení mezi rolemi Alana Rickmana, které hrál v RSC (Královská Shakespearovská společnost): Jaques v As You Like It (Jak se vám líbí), Achilles v Troilus and Cressida a Vicomt de Valmont v Les Liaisions Dangerouses (Nebezpečné známosti) v jeho druhém období se Společností.

Ale to není spojení za které by vám byl Alan vděčný. "Je to hercova velmi stará prosba -- neoplocujte mě! To jsou kvality na zvracení, sobec, manipulátor nebo divák ve všech těchto úlohách, ale jejich mysl vyčnívá do nezávazných, odlišných oblastí a každý z nich má konkrétní zranitelnost, která musí být nalezena."

Ačkoliv je Jaques role, kterou hrál Alan ze zmíněných rolí nejdéle, doba na odhalení ještě není pryč. As You Like It je "produkce se stále patrným smyslem pro růst. Cítím k tomu velkou zodpovědnost." Od doby našeho rozhovoru byla hra uvedena v divadle Barbican s kritikami většinou jednomyslně provolávajícími slávu zdokonalení v provedení. Poněkud rozdílné recenze, které se po uvedení ve Stratfordu objevily, byly oprávněné, jak se domnívá -- ale byl potěšen když mohl sledovat jak silný vliv to mělo na náctileté, kteří se "vrhli" do Stratfordu aby hru viděli jako školou daný text. "Je to velké uspokojení, když vidíte ty jejich oči, jak se rozšíří -- že z toho měli skutečnou radost."

Co diváci dostanou z Nebezpečných známostí je něco zcela odlišného. "Publikum by se mělo cítit jako voyéři. Jejich odezva je naprosto rozhodující." Určitě byli nadšení. Alanova postava, Valmont, je svůdník, který smí čelit jakékoli výzvě, kromě lásky. Působí prostřednictvím důmyslné sítě pravd a lží a na konci, říká Alan, "hra je tak svůdná jako charaktery jejích postav."

Howard Davies je režisér Nebezpečných známostí a také Alanovy třetí role: Achilla v Troilus and Cressida. "Když mě požádal o hraní této role, řekl, ´Achilles by měl být jako filmová hvězda ležící u bazénu házející scénář zpět do MGM´. To mě rozesmálo, ale při zkoušce jsem Achilla shledal jako zcela jinou osobu."

Jaques, říká, má "mnohem více síly a nadšení než lidé čekali." Oproti tomu, je Achilles, "emocionální a intelektuální skořápka. Neustále vám říkají jak je úžasný, jaký hrdina -- a potom, když konečně bojuje, tak vyzve svou bandu, aby zavraždili jeho soupeře. Ale to není jen zbabělost. V tomto případě to je duševní nemoc. Text je sporý, proto vy jste tím spojovacím lanem vždy když to hrajete."

Jedním z posledních plusů Stradfordské sezóny pro Alana byla šance na Festivalu RSC W.H. Smitha, The Fortnight, aby řídil produkci Barnes' People (Barnesovi lidé) od Petera Barnese. "Jsem mu hodně dlužen. Má první vážnější role byla v jeho adaptaci Johnsonova The Devil is an Ass a od té doby jsem s ním pracoval 4krát či 5krát."

Alan svou kariéru nijak neplánoval. Ale pro jednu věc se přeci jen kdysi rozhodl. Navzdory nabídkám jiných televizních rolí, po úspěchu Barchesterské koniky, chtěl zpátky na jeviště. "Byl jsem pryč asi 18 měsíců a když jsem šel do Bad Language (hra Dusty Hughese v Hampsteadu) byl jsem pěkně vystrašený. Vaše svaly vám ochabnou. Celá vaše psychika říká, ´Nikdy už to nedopusť na tak dlouho.´"
 
       

     

Nahoru