Alena's Alan Rickman Page - INTERVIEW

     
ZPĚT na stránku Interview
   
 
 

 
Interview přeložila Alis.
Dalo to dost práce a proto tento překlad, ani jeho části, nepoužívejte bez našeho svolení.
Anglický originál pochází ze stránek The Rickmanista Review a původní text je ze stránek Clarín.com.

     

     
Film: Mar del Plata Film Festival: Rozhovor s Alanem Rickmanem

"Život jsem strávil hraním"

Herec ze Smrtonosné pasti a z Rozumu a citu přijel podat Master Class (mistrovský výkon?) a převzít cenu
Rozhovor vedl: Diego Lerer / 19.03.2004© Fernando de la Orden

Alan Rickman, coby turista, není příliš nadšený ze setkání s novináři: byla mu předána cena a podal mistrovský výkon (Master Class), ale neuvedli žádný z jeho filmů. Pokud by tak učinili, který by si vybral? Smrtonosnou past, jeho první film, který ho proslavil jako záporáka? Vynikající Rozum a cit? Nebo jeho tajemného profesora Snapea v Harry Pottervi?

V tichém, jemném zlověstném tónu, který tak často slýcháváme od jeho postav, osmapadesátiletý herec narozený v Londýně, říká "nevím co mám od Argentiny očekávat, nebo od Mar del Plata. Poté, co vás opustím, vydám se poznávat Buenos Aires a zřejmě i sever a jih země."

Jeden z Rickmanových hezkých návyků je, že měl velmi časnou snídani v Sala of the Auditórium, aby se mohl dívat na filmy od devíti hodin. "Miluji filmové festivaly," říká, "Byl jsem na všech větších a vždy jsem se skvěle bavil. Je to ideální místo pro milovníky filmů. A já se hrozně rád dívám. Mám rád filmy ze zemí, které bych neměl tu možnost vidět v Londýně."

Důkazem je fakt, že naše interveiw ukončil dříve, aby stihl promítání filmu The Blue Light, japonského divadelního a filmového režiséra Yukio Ninagawy, který ho režíroval na jevišti (pozn. autora: Tango At The End Of Winter).

Rickman, který stále žije v rodném Londýně ("Jsem v různých zemích v závislosti na natáčení, ale tam (v Londýně) nechávám své prádlo."), je zde nejen jako herec, ale také jako režisér, svého jediného filmu Zimní host s Emmou Thompson v hlavní roli.

Q: Chtěl byste znovu režírovat?

A: Natáčení filmů je velmi komplikované. Na jednu stranu, máte velké peněžní vydání. Na druhou, pokud jste zároveň herec, musíte zanechat všeho na dva roky vašeho života. Když režírujete, jste nucen zůstat až do konce. Nejsem takový, jako jiní režiséři, kdo má hodně projektů. Právě nyní mám na mysli dvě věci. Uvidíme...

Q: Vaše poslední filmy, Láska nebeská a Harry Potter, jsou skvělé mezinárodní hity a mohl jste je natáčet v Londýně. Pracujete tam rád?

A: Ano, rád, ale také jsem hodně času strávil v New Yorku s divadelní hrou (Private Lives) která se velmi vydařila.

Q: Nyní mnoho anglických filmů, jako Láska nebeská, má příliš hoolywoodský styl. Vadí vám to?

A: V Lásce nebeské každý tvořil malý film. Nikdy jsem neměl konečný dojem dokud jsem ho neshlédl celý. Část, kde hraji s Emmou, byla natolik anglická, že jsme nic nezpozorovali. Domnívám se, že to má co dočinění s osobními zkušenostmi Richarda Curtise, zabalené do něčeho obecného.

Q: Byl to první Curtisův film (režijně). Bylo natáčení lehké?

A: Velmi klidné. Emma a já jsme spolu pracovali mnohokrát, režíroval jsem ji, takže jsem se cítil velice příjemně, strávili jsme hodně času zkoumáním nebezpečného pohodlí, které může existovat mezi manželi, do kterého může vniknout třetí osoba.

Q: Dáváte přednost velkým nebo malým filmům?

A: Mám rád obojí. Ve velkých filmech můžete najít místa do kterých můžete umístit nějakou výstřednost, kterou si lidé pamatují. Něco lidského...

Q: Vadí vám, že více než z vaší pozdější tvorby, si vás lidé stále pamatují ze Smrtonosné pasti, vašeho prvního filmu?

A: Někdo dává přednost Rozumu a citu. Nyní jsem potkal hodně fanoušků Galaxy Questu (vyšlo na videu v Argentině). Ale ne, nevadí mi to. Je to film, který se stále hraje v televizi. Předtím jsem žádný film netočil. Byl to silný začátek.

Q: Obsadili vás aniž byste byl známý?

 

A: Viděli mě na jevišti a zamlouval jsem se jim. Kromě toho, jsem vyšel levněji.

 

Pro nejmladší, Rickman je profesor Snape z Harryho Pottera, učitel, který není tak zlý jak se zdá. Ale on o tom nechce mluvit.


Q: Co nám můžete říci o novém Harry Potterovi?

 

A: O Harry Potterovi nehovořím.
 

Q: Zakazuje vám to smlouva?

 

A: Ne, ale nechci si hrát s něčím co má dočinění s dětskou nevinností.

 

Q: Ale jste ve "trojce"?

 

A: Ano

 

Q: Už se začala natáčet "čtyřka"?

 

A: Začali. Já ještě ne.

 

Q: Budete v ní?

 

A: Časem...

 


 
 

     

Nahoru