Alena's Alan Rickman Page - INTERVIEW

     
ZPĚT na stránku Interview
   
 
 

 
Interview přeložila Agnes.
Dalo to dost práce a proto tento překlad, ani jeho části, nepoužívejte bez našeho svolení. Zdroj anglického originálu AR is not a snob.

     



Lehký šok: Alan Rickman není snob

I když jsme herci Alanu Rickmanovi řekli, že se nám jeho nový film Bottle Shock líbí, také jsme museli přiznat, že víme méně než nic o jeho tématu - výrobě vína.

"Ale stejně jste si ho užili. Vidíte, to je ono, protože jsou to zajímaví lidé a zajímavý příběh. Nepotřebujete o tom vědět o nic víc než já, což je nic", odpověděl Rickman, jehož film má premiéru zítra v San Diego County.

"Musíte uznat fakt, že znalost vína vyžaduje léta a léta zkušeností", prohlásil herec. "Nemůžete prostě, z nedostatku lepšího výrazu, nasát všechny ty věci a najednou říct, že jste expert na víno."

Rickman přizal, že i když pracoval na Bottle Shock, stále ví o umění a vědě vinařství velmi málo. Ale také to neznamená, že po dokončení od filmu jednoduše utekl.

"Myslím, že z každého filmu si něco odnesete, protože se to stane částí vašeho života", prohlásil.

"Je to velmi zvláštní soubor okolností, když přijdete do světa, kde pravděpodobně neznáte vůbec nikoho, a o šest týdnů nebo dva měsíce později máte celou skupinu nových opravdových přátel. Je to tak trochu zázrak, vážně."

Tak jako často ve svých filmech, Rickman se ujal barvité vedlejší postavy ve filmu Bottle Shock, založeném na skutečném příběhu o tom, jak se v roce 1976 vinařský začátečník z kalifornského Napa Valley utkal s vysoce postavenými víny Francie a vyhrál nad nimi v soutěžní ochutnávce "naslepo", události, která dostala kalifornský vinařský průmysl na mapu.

Rickman, dvaašedesátiletý herec, hraje Steva Spurriera, britského obchodníka s vínem, který soutěžní ochutnávku uspořádá poté, co sám procestuje Napa Valley a pár ochutnávek sám provede.

Film, který je prakticky opilý zlatými výhledy na Napu a koupe diváky v záběrech na zaprášené dodávky, dlouhé vlasy a v hudbě Doobie Brother, vydělává na pozici "ryby na suchu" snobského Spurriera. Rickman se zdá pro tuto roli stvořený.

"Úkol byl najít způsoby, jak vám čas od času připomenout, že Steve Spurrier je vetřelec, a tak jsme měli pocit, že zobrazení, jak je konfrontován s životem v Americe, je důležité," říká herec o své postavě. "Muž v obleku a kravatě, co sakra dělá v obleku a kravatě ve sto stupních?"

Rickman strávil kvůli natáčení v Napě, kde nikdy předtím nebyl, asi čtyři týdny a byl tímto krajem uchvácen.

"Sedím na kraji silnice rozzuřený na auto a zkouším sundat pneumatiku u vinice, která vede do nekonečna," mluví o konkrétní scéně z filmu. "V takových chvílích skoro vystoupíte sám ze sebe a stanete se divákem filmu, protože dokážete vidět sám sebe v krajině a víte, že to bude součástí příběhu."

Zatímco osobně je odzbrojující a zábavný, jinak se může Rickman zdát jen coby kamenem dohodil od snobských postav, které tak dobře ztvárňuje na plátně od Smrtonosné pasti z roku 1988 (jeho první uznávaná filmová role) přes Galaxy Quest z roku 1999 k Severusi Snapeovi ve filmech o Harry Potterovi.

To má pravděpodobně nejvíc co do činění s jeho charakteristickým akcentem, než s čímkoliv jiným. Rickman sám není rád spojován s jakýmkoliv snobstvím.

"Teď si uvědomuji, že když pocházíte ze země, která má hluboce zakořeněný třídní systém, je slovo "snob" jako verbální útok. Nesnáším to konkrétní slovo, nemám rád ta písmena pohromadě a nelíbí se mi, jak to zní," řekl.

"Myslím, že je to slovo v Anglii mnohem, mnohem škodlivější. Tady je obyčejnější."

I když v této zemi je Rickman neznámější díky roli snobského padoucha, kterého hrál ve Smrtonosné pasti, nebo snobské televizní hvězdy, kterou ztvárnil ve filmu Galaxy Quest, je stejně pyšný na malé filmy, které natočil, jako totálně přehlédnutý nezávislý film Sněhový dort, ve kterém hrál hlavní roli oproti autistické postavě hrané Sigourney Weaver.

"Tohle jsou věci, ze kterých získáte jako herec a musíte za ně stále bojovat, jinak nás budou krmit pouze věcmi, po kterých vyjdeme z kina a jestli budeme schopní dát dohromady větu, bude to: "no, tak to byly dvě hodiny, které už nikdy nedostanu zpátky", ale mám podezření, že to schopní říct nebudeme, protože naše žaludky budou plné popcornu a koly a naše vnímání bude změněné a budeme si myslet, že jsme si to užili jen proto, že nás praštili po hlavě dost tvrdě," prohlásil.

"Ne, proto jsou důležité nezávislé filmy, jak říkám, protože jak jinak, sakra, víme, kdo jsme, když si o sobě navzájem nevyprávíme příběhy? Naprosto přesně ten případ je Sněhový dort. Ten film bude žít svým životem."

Rickman řekl, že už nevěnuje pozornost velikosti nebo profilu filmu, když si vybírá role - "ne, protože už mi není dvacet tři a nemám pocit, že je to otázka života a smrti" - a navíc, hádání, který film, větší či menší, bude mít úspěch, je podle jeho názoru hloupost.

"Podle mé zkušenosti věci jako Galaxy Quest se stávají kultovními naprosto oprávněně, protože jsou velmi zvláštní. Tehdy lidé, kteří se věnovali jeho distribuci nechápali, co měli," řekl.

A jestli o všechny ty roky později lidé, se kterými se herec setkává, stále zmiňují jeho výkon jako Hanse Grubera ve Smrtonosné past - a kdo říká, že to dělají?

"Slýchám stejně často o filmech Rozum a cit, Dogma nebo Galaxy Quest. Může to být váš dojem, ale není to každý," řekl Rickman. "Nikdy jsem nebyl zaškatulkován. Prostě musíte představovat pohyblivý cíl, řekl bych."

      

     

Nahoru