Something the Lord Made (Něco, co stvořil Bůh), USA 2004

     
ZPĚT na Tvorba: Film
   

ODKAZY

TV, KINO, TISK - přehled kdy byl film v TV, kině nebo se o něm psalo v časopisech
OBCHODY - české, slovenské, anglické a německé internetové obchody vč. porovnání cen a rad
INZERCE - pro všechny, kteří film shání nebo ho chtějí prodat
● INTERNET - oficiální stránky (spousta fotek, trailer) - fandovské stránky - NMA - DOME Online
SCREENSHOTY - snímky z filmu
 

O FILMU


 
Režie: Joseph Sargent
Hrají: Alan Rickman, Mos Def, ...
Scénář: Peter Silverman
Drama

Alan hraje chirurga Alfreda Blalocka ve filmu "Something the Lord Made". Tento film z produkce HBO mapuje skutečný příběh průkopníků v srdeční chirurgii Blalocka a Viviena Thomase (Mos Def), bílého chirurga a černého laboratorního technika. Režie se ujal vícenásobný držitel Emmy Joseph Sargent a scénáře Peter Silverman.
První info. o natáčení pochází z Los Angeles (Hollywood Reporter); Novinky 9.11.03

Životopis Alfreda Blalocka Za překlad a úpravu textu ze stránek Surgeon, Alfred Blalock mnohokrát děkuji Tomášovi!

Alfred Blalock se narodil v roce 1899. V roce 1922 získal titul doktora medicíny na lékařské fakultě Johna Hopkinse. O pár let později, když se mu nepodařilo získat stáž v Baltimore, se vydal do Nashvillu, kde se zabýval zkoumáním povahy a léčbou hemoragického a traumatického šoku. Dokázal, že operační šok je primárně následkem ztráty krve a doporučoval transfúze krevní plazmy nebo kompletní krve jako léčbu těchto šoků. Této průkopnické práci je připisována zásluha na záchraně mnoha životů během 2. světové války.

Spolu se svým týmem pak pracoval na experimentech se psy, kde se snažil o vytvoření odlišných tělesných podmínek. V roce 1938 v jednom pokusu spojil levou podklíčkovou tepnu s levou plicní tepnou, aby dosáhl plicní hypertenze. Experiment se však nezdařil a Dr. Blalock se k této myšlence vrátil až po letech.

V roce 1941 se vrátil na fakultu medicíny Johna Hopkinse, kde pracoval na jednu půlku úvazku jako přednosta chirurgie v nemocnici a na druhou jako vedoucí katedry chirurgie na lékařské fakultě. Na těchto pozicích zůstal až do svého odchodu do důchodu v roce 1964.

Během několika dalších let spolu s technikem Vivienem Thomasem (jejich blízké přátelství trvalo více jak 30 let) rozvinuli techniku shuntů. Tato metoda se využívala k přemostění obstrukcí (zúžení) aorty. V této době mu Dr. H. Taussigová prezentovala problém „modrého dítěte“ ve smyslu možného řešení pomocí arteriálního shuntu, který by více zásoboval plíce krví. Jednalo se o syndrom Fallotovy tetralogie, která se skládá z defektu komorového septa, zvětšené pravé komory, defektní chlopně v plicnici, která brání toku krve do plic a cyanózy. Cyanóza se navenek projevuje modrou kůží a je způsobená neschopností plic okysličovat krev pro systémový oběh.

První foto Alana coby Dr. A. Blalocka ze stránek HBO Thank you Caroline!

 

© Karsh

 
Screenshoty z filmového traileru
Stáhnout si ho můžete na Alan Rickman Download Haven v sekci http://www.britbitsandclips.com/AR_Film.htm.

                 

                 

                 

                 

     © Eowyn
Nepoužívejte tyto screenshoty na jiných stránkách bez našeho vědomí. Děkuji
(These screengrabs were made by Pája, so don't use them without asking. Thank you)
 

     

Tyto scany pocházejí z amerického časopisu Entertainment weekly z 28. května 2004, č. 767.
Nepoužívejte je na jiných stránkách bez mého vědomí. DěkujiPrvní operace na člověku byla provedena dne 29. listopadu 1944 a její úspěch zajistil stálý přísun pacientů a návštěvníku této nemocnici.

Zásluhy Dr. Blalocka o rozvoj chirurgie byly uznávány jak na národní, tak mezinárodní scéně, byl zvolen členem Národní akademie věd a Americké filozofické společnosti. Mezi prestižní ocenění, která Dr. Blalock obdržel, patří Řád čestné legie, Cena Passana, Cena Matase a Cena Alberta Laskera za výzkum v medicíně.
 


Nahoru