The Hitchhiker's Guide to the Galaxy  (Stopařův průvodce galaxií), USA 2005

     
ZPĚT na Tvorba: Film
   

ODKAZY

TV, KINO, TISK - přehled kdy byl film v TV, kině nebo se o něm psalo v časopisech
OBCHODY - české, slovenské, anglické a německé internetové obchody vč. porovnání cen a rad
INZERCE - pro všechny, kteří film shání nebo ho chtějí prodat
● INTERNET - oficiální stránky - fandovské stránky
 

O FILMU


 
Režie: Garth Jennings
Hrají: Martin Freeman (Láska nebeská), Mos Def (Something the Lord Made), Sam Rockwell, Zooey Deschanel, Bill Nighy (Láska nebeská, Dohola?), Warwick Davis (Harry Potter 1, 2, 3, 4), Alan Rickman - hlas
Scénář i kniha: Douglas Adams
110 min.

V ČR uvede Falcon: premiéra 2.6.05

Recenze časopisu PREMIERE
Jennings začal dobře – obsadil ty nejlepší možné herce. Sam Rockwell se pro roli ­extravagantního dvouhlavého prezidenta Galaxie Zafoda ­Bíblbroxe narodil, Martin Freeman v seriálu The Office předvedl, že je pro roli bezvýrazného Brita, jakým má hlavní hrdina Arthur být, ideální představitel. John Malkovich, Bill Nighy a koneckonců i raper Mos Def jsou jména, jaká členové cílové skupiny vyhledávají – kultovní herci. A maniodepresivního robota Marvina, jednu z nejoblíbenějších postav, mluví sám Alan Rickman! Takový film nemůže být průměrný!

Dobrodužství / Komedie / Sci-fi


Premiéra filmu v Londýně - Alan se bohužel nedostavil:(

  

  

  Fotky pořídila Lucka D. Colton


Eowyn prozkoumala oficiální stránky Stopařova průvodce a vypsala Marvinovy výroky:

Oficiálne stránka k Stopárovmu sprievodcovi prešla obnovením a teraz je tam kopec materiálu - medzi iným aj možnosť vypočuť si Marvinove hlášky v podaní Alana. Je tam asi 13 variácií, čo Marvin povie, keď naňho kliknete:

1) Really, if you must continue, click there. (zdvihne ruku a ukáže hore na menu),
2) Here I am, brain the size of a planet and they ask me to help you navigate. Call that job satisfaction? Cause I don't.
3) Stop that!
4) Don't touch me, I'm too depressed.
5) Oh, for haven's sake.
6) Don't do that!
7) I'm so depressed. (otočí sa a 6krát si treskne hlavu o stenu)
8) I'm so depressed. (otočí sa chrbtom a skloní hlavu)
9) (keď naňho kliknete, keď je k vám otočený chrbtom, povie:) Stop that! You can't make me feel better. (a otočí sa späť k vám)
10) (podstavec pod ním sa zatrasie) Ooooh, I wanna get off.
11) (podstavec zmizne; z hĺbky počuť hlas:) This will end in tears, I just know it.
12) (keď sa podstavec znovu vysunie, povie:) Incredible! This is even worse, than I thought it would be.
13) You could press that, but you won't like it. (a znovu ukáže na menu).

Marvin v trailery hneď na začiatku po otvorení stránky (resp. v trailery č.3 v oddelení Trailers):
(po ukážke dievčaťa v bikinách) That does absolutely nothing to me.
(po ukážke romantickej scény) Oh, for haven's sake.
Characters (keď vôjdete do časti Character a kliknete na Marvina): Been talking to the ships computer. It hates me.
V sekcii download je daná možnosť stiahnuť si Marvina, ale ešte nieje sprístupnená.

Mariana našla stránky, kde je možné stáhnout si všech pět dílů Stopařova průvodce. Jak v češtině tak v angličtině. Odkaz je zde. Díky, Mariano;-)
 

Podrobné informace od Arengil o příběhu

Stopařův průvodce po Galaxii
autor: Douglas Adams
žánr: sci-fi

Stopařův průvodce po Galaxii je příručka, která vás dovede třeba a na konec vesmíru...(1.díl)
...a dost možná ještě dál.

Na konci vesmíru je navzdory zaostalým představám pozemšťanů opravdu Restaurant (2.díl)

Život, vesmír, ...a vůbec - tak nějak přibližně zní otázka, na kterou má údajně pasovat odpověď druhého největšího počítače ve vesmíru...(3.díl)
Sbohem a dík za ryby, řekli delfíni po marných pokusech varovat lidstvo před hrozící katastrofou a svépomocí matičku zem opustili.

Další díly neznám, ale pokud existují, tak 5.díl se musí nutně jmenovat Převážně neškodná - tak totiž zní definice Země ve Stopařově průvodci.

(ze třetí knihy si vzpomínám jen na: "Arthur Dent? Arthur Phillip Dent? - Jste kretén, Dente! Naprostý idiot!!")

Stopařův průvodce je zhruba o tom, že se jistý Arthur Dent (tzv. člověk - tj. organická forma na bázi uhlíku) se ráno probudí a zjistí, že za oknem mu parkuje buldozer. Netuší, že tam, kde dosud stál jeho dům, bude ji brzy dálnice...

A kdy to zjistí, nevymyslí nic lepšího, ne si před ten buldozer v pyžamu lehnout do bláta. To je pro něj dost typické. Zafod Bíblbrox o něm tvrdí, že je automat na "cože?" a "dal bych si čaj". Ó ano, Zafod Bíblbrox! Je prezidentem imperiální galaktické vlády. Prezident je ovšem jen nastrčená figurka - kdo skutečně třímá otěže vlády, je další otázka (ovšem a po Velké otázce života, vesmíru ...a vůbec), která zaměstnává mozky Zafoda Bíblbroxe... Jen velmi málo lidí tuší, že prezident a vláda žádnou moc nemá, a z této hrstky jen šest lidí ví, kde sídlí skutečná moc. Většina ostatních věří, že konečný proces rozhodování je řízen počítačem. Větší omyl si stěží lze představit.

Dále - Ford Prefect. Pochází z jedné malé planety kdesi v okolí Betelgeuze. Víc se o tom nepodařilo zjistit ani jemu samotnému. Ford je stopař. Zasekl se před patnácti lety omylem na Zemi a celou tu dobu se poctivě snažil začlenit do pozemské společnosti. Je třeba uznat, že se mu to do jisté míry podařilo. Tak například celých těch 15 let se mu dařilo předstírat, že je nezaměstnaný herec. Dopustil se nicméně jedné hloupé chyby - trochu odflákl předběžný průzkum a jméno Ford Prefekt si vybral v domnění, že je docela běžné a nenápadné... Je bohém a ochlasta s trochu divnými zvyky. S oblibou vpadává na univerzitní večírky, kde se vždycky strašlivě zlíská a začne zesměšňovat každého astrofyzika, který mu padne do rukou. Nakonec ho stejně vždycky vyhodí... Vlastí "výtisk" Stopařova průvodce, který má pro všechny hvězdné stopaře nedocenitelný význam. Zejména co se doporučované výbavy týče. Tak třeba ručník: to je opravdu kolosálně užitečná věcička. Především se do něj můžete zabalit, aby vám nebyla zima, a poputujete kolem chladných měsíců planety Jaglan Beta. Můžete na něm ležet na zářivých plážích Santraginu V. a můžete na něm spát pod hvězdami, je tak rudě září na poutní planetě Kakrafúnu. Můžete ho použít jako plachtu, nebo ho namočit pro boj zblízka, a nebo si jím zahalit hlavu, abyste necítili jedovaté pachy žravé Blátotlačky z Traalu a nestřetli se s jejím pohledem (je to mimořádně tupé zvíře a myslí si, že kdy ji nevidíte vy, nevidí ani ona vás). Kdy jste v úzkých, můžete jím signalizovat o pomoc či ždímat z něj živiny. No, a samozřejmě se jím také můžete utřít, pokud vám po tom všem ještě připadá dost čistý... :-))

A za ostatní entity připomenu u jen Vogony - podle všeho jde o odpudivě žluté a rozbředlé hroudohousenky se sklonem ke psaní nechutných veršů (ukázka: Ó fretná chrochtobuznosti..., kvvvrrk, já zapřísahám tě svými frůnícími kvrdlovrrzy... zafras uahrrrrg!) a robota Marvina (!ano!), který tomu všemu ještě dodá tu správnou šťávu kapkou neředěného nihilismu, deprese a hypochondrie... (ukázka: "...no a potom ta strašlivá bolest v diodách na levé straně..."; Marvin udělá elektronický obličej, "řekli mi, že vás mám přivést na velitelský můstek - nedivil bych se, kdyby to byl za dnešek nejvyšší požadavek na moje intelektuální schopnosti.")

-------

Ford: "Toho robota bereme s sebou?"
Zafod: Á, paranoidního androida! Jo, toho bereme."
Ford: "Co bude dělat s maniodepresivním robotem?"
Marvin: "Si myslíte, že máte problémy! Co byste teprv dělali, kdybyste byli maniodepresivní roboti? Ne, nemusíte odpovídat, jsem padesátkrát tisíckrát inteligentnější ne vy a taky na to neumím odpovědět. Dostávám bolení hlavy, kdy se pokouším dostat na vaši mentální úroveň..."

-------

Celkově by se kniha Stopařův průvodce po Galaxii dal shrnout do následujícího:

Existuje teorie, která tvrdí, že kdyby jednou někdo přišel na to, k čemu vesmír je a proč tu je, vesmír by okamžitě zmizel a jeho místo by zaujalo něco ještě mnohem bizarnějšího a nepochopitelnějšího.

Existuje jiná teorie, která tvrdí, že u se tak stalo.

(Přeji příjemnou zábavu...)
 


 
Podrobné informace od Arengil o
příběhu II.

Dnes trochu nastíním děj. (ne se plně oddá Evženu - bohužel ne Oněginovi:-))


1. Scénárista Karey Kirkpatrick (Slepičí úlet,...) prý hned ze začátku řekl, že nečetl knihu, že neviděl televizní seriál a neslyšel ani rozhlasovou verzi a že v podstatě ví kulové o mytologii Stopařova průvodce - to byl sice upřímný, ale vůči fanouškům nepříliš taktní krok. Naštěstí se mu dostala do ruky finální verze scénáře a tudíž on sám jen sem tam něco upravil. Teď k tomu ději:


O čem tedy je stopařská série? V prvních dvou knihách sledujeme životní odyseu pozemšťana Arthura Denta s mimozemskými "přáteli" Dent jako jeden ze dvou lidí přežil zničení Země emzáckou likvidační flotilou. Zafod - toho času prezident na útěku - se snaží zjistit, kde leží tajemná planeta Magrathea - po jejím nalezení je osvětleno, že celá Země byla jen superpočítač pro vypočítání odpovědi na otázku života, Vesmíru, ...a vůbec :-). Odpověď nepotěší a nic neozřejmí. V Restaurantu (tj.druhý díl) se hrdinové vydávají pátrat po vládci celého vesmíru. Pointa je opět neuspokojivá. Věčnými souputníky trojky je pozemšťanka Trillian a maniodepresivní robot Marvin - tomu (jak ji bylo řečeno) byl dán do vínku mozek "jako planeta" - tedy tak vysoká inteligence, že nemá jinou možnost než neustále propadat depresím z blbosti celého vesmíru a každého jeho obyvatele zvlášť. (ve třetím díle to jeden velmi bohatý a navíc prakticky nesmrtelný emzák dovede k dokonalosti životním snem, že urazí Vesmír - tedy v abecedním pořádku každou bytost zvlášť: ji zmiňovaná ukázka: "Arthur Dent? Arthur Philip Dent? - Jste kretén, Dente! Naprosté hovado!") Opravdu nemohu ne doporučit přečtení si alespoň prvních tří dílů... (můžu zapůjčit) ----------------------------------------------------- A ještě něco: kdy autor tohoto vpravdě kultu, Douglas Noel Adams 11.5.2001 zemřel, neudělal to jako spořádaný člověk při autohavárii nebo v posteli. Jako každý týden chodil do posilovny, aby se udržoval v kondici proti selhání srdce. Cvičil, cvičil a cvičil... a vtom mu náhle selhalo srdce. D.N.Adams sice stylově zemřel, ale jeho dobrá nálada přežívá v každém, kdo se kdy setkal se Stopařovým průvodcem po galaxii nebo s jedním z jeho vizionářských děl.
 
 


Nový trailer k Stopárovmu sprievodcovi zde. (2x tam počuť Alanov hlas z robota :-))

Trailer k filmu The Hitchhiker's Guide to the Galaxy na oficiálních stránkách zde (bohužel bez ukázky Alanova hlasu:-(  Ty by však měly být dle ARGuestbooku zde

Eowyn zaslala dva odkazy (zde a zde) na review prvního promítání nového filmu The Hitchhiker's Guide to the Galaxy. Díky

V prvním článku se o AR píše: "jako vždy vtipný Alan Rickman" a v druhém už toho je více, cituji: "Stejně dobrý je způsob jakým Alan Rickman mluví Marvina, jednoho z nejvíce oblíbených charakterů série. Rickman komunikuje přesně tím správným mixem deprese a pohrdáním, a je v tom něco brilantního když ten hlas vychází z toho těla. Vypadá jako něco, co by Steve Jobs prodal, ale je tam ten mrzutý pohled na svět, který je vždy přítomen jeho výstupu. Myslím, že Marvina používají správně, odolávají úsilí udělat z něho hvězdu filmu a způsob, kterým ho použijí během vyvrcholení filmu je zvláště zábavný.
Zdroj: Unofficial AR Page


 


Nahoru