Dark Harbor (Temný přístav), USA 1999

     
ZPĚT na Tvorba: Film
   

ODKAZY

TV, KINO, TISK - přehled kdy byl film v TV, kině nebo se o něm psalo v časopisech
OBCHODY - české, slovenské, anglické a německé internetové obchody vč. porovnání cen a rad
INZERCE - pro všechny, kteří film shání nebo ho chtějí prodat
● INTERNET - oficiální stránky - fandovské stránky
SCREENSHOTY - snímky z filmu
 

O FILMU


 

Režie: Adam Coleman Howard
Hrají: Alan Rickman, Polly Walkerová, Norman Reedus, Lewis Flagg, Janet Meccaová, Sasha Lazard, ...

Vše začalo zcela nenápadně. Bohatý pár z Bostnu, David a Alexis Weinbergovi, chtějí strávit víkend na svém soukromém ostrově. Při cestě k trajektu však na kraji silnice naleznou zraněného mladíka, kterého naloží do auta, ošetří a dovezou do přístavu. Zdálo by se, že tím toto setkání končí, opak je ovšem pravdou. Zčista jasna se muž objeví i na Tulením ostrově kde manželé přistanou poté, co jejich loď najela na mělčinu. Mladík jim pomůže loď vyprostit a manželé ho pozvou k sobě domů. Od prvního okamžiku je patrné, že David mladíka nemůže vystát. Zato Alexis v příchozím vidí šanci na rozptýlení nudy a mladík ji navíc začne svádět. Napětí mezi hlavními hrdiny vzrůstá a příběh směřuje k překvapivému konci.
 

Tak tohle je scéna, kterou ve filmu nikdy neuvidíte. Vyvrací totiž všechny pochybnosti o smrti Alexis. Na fotce je zachycen David (AR) jak mlátí "tajemného mladíka" v motelovém pokoji a připravuje ho tak na "náhodné" setkání na silnici. Tato scéna byla původně umístěna na začátek filmu a později režisérem Howardem vystřižena proto, aby divákům nebylo hned jasné o co jde. K této vystřižené scéně se režisér vyjádřil na Mezinárodním filmovém festivalu v Seattlu a producent při zahájení Hlavního mezinárodního filmového festivalu.


Zahraniční recenze
 
Temný přístav; 26.6.1998
Recenzi přeložila alanis ze stránek The Unofficial AR Page. Díky! Za povolení překladu děkuji webmasterce Suzanne! Thank you very much!

Na svetovom festivale Seattle International Film Festival sa minulý týždeň v premiére predstavil tento zvláštny, finančne nezávislý thriller, ktorý by mohol dobre zasiahnuť nervy širokému obecenstvu ak je poznamenaný vhodným zmyslom záhady. Podobne ako Nôž vo vode alebo Chladná smrť, tiež závisí na špičkových hereckých výkonoch. Našťastie Rickman, Walkerová a "horúci" nováčik Reedus to zvládajú veľmi dobre.

Rickman (s americkým prízvukom) a Walkerová (s britským) hrajú bohatý manželský pár, ktorý sa rozhodol stráviť víkend na vkusnej rodinnej chate Walkerovcov na ostrove v štáte Maine. Keď po ceste zoberú so sebou pekného cudzinca (Reedusa) ich manželstvo postupne upadá, a tak ako ich vernosť a túžby, je vystavené skúške.

Režisér Coleman Howard poistne buduje zmysel nebezpečenstva a šťastne prevedie divákov cez more červených sleďov až do bodu !nenechávaj- to- dokončiť - tvojmu - priateľovi.! Pointa filmu by mala ulahodiť vkusu rovnakému zástupu, ktorý bol nadšený aj z filmu Zvyčajné podozrenia.

 
Temný přístav
; Liz Smithová - 10. 6. 1998
Recenzi přeložila Zitta ze stránek
The Unofficial AR Page. Díky! Za povolení překladu děkuji webmasterce Suzanne! Thank you very much!

Nedávno jsem od mého sympatického přítele, producenta Johna Harta, dostala pozvání na promítání psychologického thrilleru Temný přístav s Alanem Rickmanem, okouzlující Polly Walkerovou a nováčkem Normanem Reedusem, o kterém patrně toho ještě hodně uslyšíte.
Temný přístav byl vybrán, aby tuto sobotu uzavřel soutěž na Filmovém festivalu v Seattlu. Na největším filmovém festivalu ve Spojených státech se na tomhle místě objevily tak divácky úspěšné filmy jako Polibek pavoučí ženy, Obvyklí, Trainspotting a Orlando. Není to zlá společnost pro film, který se ukazuje být jedním z nejprovokativnějších v tomhle roce. (Hartovým producentským partnerem je Jeff Sharp, režíruje Adam Coleman.)
Podrobnosti zápletky zůstávají zahaleny tajemstvím, aby jste nepřišli o šokující závěr. Ale mohu říct, že Temný přístav je hitchcockovský příběh odehrávající se na soukromém ostrůvku při pobřeží Maine. Soustřeďuje se na rozpad jednoho manželství a na nanejvýš podlou vraždu.
Alan Rickman ztvárnil nespočetné množství charakterových postav. Návštěvníkům kin je známý především ze Smrtonosné pasti (padouch) a z Rozumu a citu (hrdina). Polly Walkerovou si možná pamatujete jako hvězdu filmu Enchanted April. Toho času natáčí ve Švýcarech nový film Petra Greenawaye, Eight and a Half Women. Normana Reeduse, který v Temném přístavu tak přesvědčivě zahrál roli mladého muže, budete moci vidět v připravovaném filmu Six Ways to Sunday a v novém thrilleru Joela Schumachere 8 Millimeter.

  
 


Nahoru