Dogma (Dogma), USA 1999

     
ZPĚT na Tvorba: Film
   

ODKAZY

TV, KINO, TISK - přehled kdy byl film v TV, kině nebo se o něm psalo v časopisech
OBCHODY - české, slovenské, anglické a německé internetové obchody vč. porovnání cen a rad
INZERCE - pro všechny, kteří film shání nebo ho chtějí prodat
● INTERNET - oficiální stránky (spousta fotek s AR z natáčení) - fandovské stránky
SCREENSHOTY - snímky z filmu
 

O FILMU


 

Režie: Kevin Smith
Hrají: Matt Damon, Ben Affleck, Linda Fiorentino, Salma Hayek, Alan Rickman, ...
Lions Gate Films; 130 minut
Zvukové ukázky z filmu jsou na stránkách WavSite.com.
Cinema: 2/2000, str. 90-94; hodnocení 80%


Ztřeštěná a "pěkně krvavá" komedie o tom, jak musí Poslední dědička zabránit dvěma andělům, kteří byli za svůj vzdor proti Bohu odsouzeni navždy zůstat na Zemi, aby se prostřednictvím Brány odpuštění vrátili zpět na nebe. Kdyby se jim to podařilo, byl by tím dokázán omyl Boha a pro svět by to znamenalo zkázu. Poslední dědička - Bethany Sloaneová, je žena, u které se v noci zničehonic objeví v ložnici anděl Metatron (Alan Rickman) a oznámí možné spasení lidstva. Bethany však tomuto plánu není nakloněna a doufá, že se jí to jen zdálo. Zanedlouho však zjistí, že to nebyl sen, a že se začínají andělova slova naplňovat. Brzy se tak setkává s povedenou dvojicí proroků a s nimi se vydává na mimořádně napínavou a komediální cestu nadpřirozenem, fantastickým světem nebeských osobností a přízračného dobrodružství.

Recenze filmu od Daniely:
Dogma je bláznivá, krvavá a poněkud konzervativní komedie. Tenhle film obrací veškerou křesťanskou dogmatiku naruby: Bůh je ve skutečnosti žena, (navíc si občas půjčí lidské tělo, vytratí se z nebe a jde si zahrát skeetball), Ježíš Kristus byl černoch a apoštolů bylo ve skutečnosti 13. Vše je navíc okořeněno jadrným jazykem (v průměru jedno sprosté slovo na větu ;-). Poučení a nadčasové myšlenky od tohoto „díla“ nečekejte (i když se tam něco přeci jenom vyhrabat dá), ale pokud máte rádi parodie a drsný humor, je to film přímo pro vás.

Alan Rickman zde vystupuje jako Metatron.. Že vám to nic neříká? To je právě ten problém. Metatron je serafín - anděl, který vystupuje jako boží hlas. Jak sám říká: „Kdykoliv si nějaký hejhula myslel, že mluví s Bohem, ve skutečnosti mluvil se mnou (anebo sám se sebou…)“

Metatron je sarkastický, ironický a dost ho se…štve, že ho vlastně nikdo nezná. V podání Alana Rickmana naprosto dokonalý (pokud jste viděli Galaxy Quest - Metatron se vyznačuje podobným chováním jako Alexander Dane).

Jestli nemáte problémy s rychlým čtením titulků, nevadí vám porušování některých společenských tabu a k smíchu vám přijde třeba nahý černoch, rozplácnutý na silnici, pak se vážně dobře pobavíte.

  

Metatron


 

Anděl Metatron je Hlas Boží. Bůh může ke smrtelníkům promlouvat pouze jeho prostřednictvím, protože by sílu jeho hlasu naše "křehká" těla nepřežila.

 

V roce 2000, byl Alan Rickman nominován v kategorii - nejlepší výkon herce ve vedlejší roli (v komedii, nebo muzikálu) na  Golden Satellite Award.

 
Source: Dogma - The Movie

Během natáčení se
Salmou Hayek

  Za obrázek děkuji Verče Bartošové
  Alanis Morissette, Alan Rickman a režisér Kevin Smith Source: Dogma - The Movie  
Z natáčení  "Vybavení" andělů   

Nahoru